Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Sisaku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Sisaku
Katedrala Uzvišenja Svetog Križa u Sisku
katedra
Ilustracja
Sisacka katedra
Państwo

 Chorwacja

Miejscowość

Sisak

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Sisaku”
Ziemia45°29′03,50″N 16°22′22,16″E/45,484306 16,372822

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Sisaku (chor. Katedrala Uzvišenja Svetog Križa u Sisku) – główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji Sisak w Chorwacji, utworzonej w 2009, dawniej kościół parafialny. Mieści się w samym centrum Sisaka przy Trgu Bana Josipa Jelačicia, niedaleko parku archeologicznego "Siscia in situ".

Katedra Podwyższenia Świętego Krzyża w Sisaku istniała tak długo, jak parafia, "od niepamiętnych czasów". W liście archidiakona Jana znajdujemy zapis Ecclesia Sanctae Crucis - stąd wiadomo, że patronem kościoła był Święty Krzyż. Obecny kościół został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Odnotowano to w wizytacjach kanonicznych z lat 1702-1760, kiedy wybudowano dzwonnicę. Poświęcenie kościoła miało miejsce w 1765 roku.

Została wybudowana w XVIII wieku w stylu barokowym. Po trzęsieniu ziemi w 1909 stara barokowa fasada została zastąpiona nową, wykonaną w stylu klasycystycznym z detalami secesyjnymi zdobiącymi ją do dzisiaj. Katedra doznała uszkodzeń w czasie Wojny w Chorwacji.

5 grudnia 2009 papież Benedykt XVI ustanowił diecezję Sisak kierowaną przez biskupa Vlado Košicia, a były kościół parafialny Podwyższenia świętego Krzyża ustanowiony katedrą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]