Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Vácu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Vácu
Váci székesegyház
katedra
Ilustracja
Katedra w Vácu
Państwo

 Węgry

Miejscowość

Vác

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła

Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Vácu”
Ziemia47°46′33,5″N 19°07′53,0″E/47,775972 19,131389

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Vácu (węg. Váci székesegyház) – główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji vácskiej na Węgrzech. Mieści się w Vácu, przy placu Konstantin tér.

Katedra zaprojektowana przez Isidore’a Canevale z Francji i ukończona w 1777, została zbudowana w neoklasycystycznym stylu, który nie uzyskał powszechnej akceptacji na Węgrzech do następnego wieku. Fasada katedry chwali się sześcioma, olbrzymimi kolumnami korynckimi, zwieńczonymi ogromnymi posągami wykonanymi przez Joszefa Becherta. Wewnątrz, kopuła katedry i freski ołtarza zostały namalowane przez Franza Antona Maulbertscha. Biskup Kristof Migazzi miał fresk ołtarza „Spotkanie Maryi i Elżbiety” przykryć cegłami dla pozoru; ponieważ sprzeciwił się przedstawieniu Maryi w ciąży. Fresk później został wykryty podczas prac restauracyjnych w latach 40. XX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]