Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała
The Greek Orthodox Cathedral of the Holy Cross and Saint Michael
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny katedry
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Coat of Arms of The City of London.svg Londyn
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Diecezja Arcybiskupstwo Tiatyry i Wielkiej Brytanii
Katedra od 1960
Wezwanie Świętego Krzyża i św. Michała
Wspomnienie liturgiczne 14/27 września; 8/21 listopada
Położenie na mapie gminy Barnet
Mapa konturowa gminy Barnet, na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała”
Ziemia51°34′26,3″N 0°12′06,1″W/51,573972 -0,201694

Katedra grecko-prawosławna Świętego Krzyża i św. Michała (ang. The Greek Orthodox Cathedral of the Holy Cross and Saint Michael) – jedna z katedr arcybiskupstwa Tiatyry i Wielkiej Brytanii prawosławnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Znajduje się w dzielnicy Golders Green, w londyńskiej gminie London Borough of Barnet, przy ulicy Golders Green Road.

Cerkiew św. Michała powstała jako cerkiew misyjna i od 1910 nabożeństwa były odprawiane w tymczasowej żelaznej cerkwi przy ulicy Golders Green Road. W 1914, kiedy parafia została przeniesiona z cerkwi Najświętszej Maryi Panny w Hendon, rozpoczęły się prace przy budowie nowej cerkwi. Cerkiew ta, duża neogotycka budowla z wypolerowanej cegły, została zaprojektowana przez J.T. Lee z Tufnell Park. Dwa kolejne przęsła zostały dodane do nawy głównej w 1925 i niska północno-zachodnia wieża zwieńczona neoklasycystyczną kopułą, została dodana w 1960. W 1970 cerkiew została udostępniona prawosławnej wspólnocie, która wcześniej użytkowała cerkiew Chrystusa przy ulicy Brent Street. Cerkiew św. Michała została zamknięta w 1979 w związku ze św. Albanem męczennikiem[Ten męczennik żył prawie 1600 lat przed tym wydarzeniem. Nie mógł on osobiście zamknąć cerkwi, jak insynuuje to zdanie. Proszę wyjaśnić.] i jest obecnie wykorzystywana w całości przez prawosławną społeczność składającą się z Greków, Cypryjczyków, Rosjan, Rumunów, Egipcjan i Anglików[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Our Community (ang.). The Greek Orthodox Cathedral of the Holy Cross & St Michael. [dostęp 2015-07-22].