Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej
The Greek Orthodox Cathedral Church of the Nativity of the Mother of God
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny katedry
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Diecezja

Arcybiskupstwo Tiatyry i Wielkiej Brytanii

Katedra

od 1977

Wezwanie

Narodzenia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

8/21 września

Położenie na mapie gminy Southwark
Mapa konturowa gminy Southwark, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej”
Ziemia51°28′30,05″N 0°05′41,00″W/51,475014 -0,094722
Strona internetowa

Katedra greckoprawosławna Narodzenia Matki Bożej (ang. The Greek Orthodox Cathedral Church of the Nativity of the Mother of God) – katedra greckoprawosławna należąca do arcybiskupstwa Tiatyry i Wielkiej Brytanii Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Znajduje się przy ulicy Camberwell New Road, niedaleko ulicy Camberwell Green, w londyńskiej dzielnicy Camberwell, w gminie London Borough of Southwark.

W 1977 świątynia została mianowana katedrą pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej i została zbudowana w 1873 jako kościół Katolickiego Kościoła Apostolskiego i zaprojektowana przez J. i J. Belcherów. Jest bezwieżowa, niska i w bardzo małej skali, z surowym wyglądem zewnętrznym, z czerwonej cegły; jest najskromniejszą z katedr greckoprawosławnych. Jej prezbiterium jest apsydalne z bocznymi kaplicami i większą zewnętrzną południową kaplicą. Świątynia posiada transepty i nawę główną z dobudowanymi nawami bocznymi. Bliźniacze trójprzęsłowe kruchty podobne do krużganków biegną do przodu z fasady zachodniej w kierunku ulicy. Interesującą osobliwością jest to, że w następstwie zniszczeń wojennych, większość nawy głównej pozostała bez dachu, traktowana jako ogród z nienaruszonymi nawami bocznymi, otwartymi na niego jak krużganki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]