Katedra w Burgos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Catedral de Santa María de Burgos[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV, VI

Numer ref.

316

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Położenie na mapie Kastylii i Leónu
Mapa konturowa Kastylii i Leónu, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Główna fasada katedry w Burgos”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry znajduje się punkt z opisem „Główna fasada katedry w Burgos”
Ziemia42°20′27″N 3°42′16″W/42,340833 -3,704444

Katedra Świętej Marii w Burgos (hiszp. Catedral de Santa María de Burgos) – świątynia w hiszpańskim mieście Burgos, znajdująca się od 31 października 1984 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO (jedyna hiszpańska katedra, która samodzielnie widnieje w tym spisie)[1]. Jest przykładem zmian zachodzących w architekturze gotyckiej w całym okresie trwania tego stylu[2].

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

W miejscu, gdzie mieści się obecnie katedra, znajdowała się wcześniej świątynia romańska. Rozwój miasta i wzrost liczby mieszkańców dały impuls do podjęcia decyzji o wybudowaniu większego kościoła. Inicjatorem budowy świątyni był biskup Maurycy. Prace nad budową katedry rozpoczęły się 21 lipca 1221 roku. Budowę rozpoczęto od prezbiterium; fasadę budynku zakończono w drugiej połowie XIII wieku. W kolejnych wiekach świątynie rozbudowywano, dodając kaplice boczne, kaplicę Condestable, iglice na wieżach. Całość została ukończona w 1567 roku. Wzorem dla architektów były trzynastowieczne świątynie angielskie i francuskie[2].

Katedra została wzniesiona na planie krzyża łacińskiego o wymiarach 84 na 59 metrów, posiada trzy nawy z wysuniętym transeptem, z głębokim prezbiterium i ambitem. Do głównej części katedry na przestrzeni wieków doklejono kilka budowli, m.in. za ołtarzem głównym powstała w latach 1482–1496 Capilla del Condestable, ufundowana przez konstabla Kastylii Pedra Fernándeza de Velasco wraz z żoną. Projektantem kaplicy był Szymon z Kolonii, który zaprojektował również fasady wież i kaplicę św. Anny. Innymi znanymi architektami byli Felipe de Borgoña, Juan de Vallejo i Juan de Castañeda[2]. Ostatnie prace konserwatorskie wykonano w 1994 roku; kosztowały one 30 milionów euro[3].

W świątyni ulokowane grobowiec hiszpańskiego bohatera narodowego – Cyda. Stał się on jednym z symboli rekonkwisty, czyli walk chrześcijan z Maurami, które doprowadziły do wyparcia muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego.[4]

25 stycznia 1869 roku w katedrze doszło do zamachu na gubernatora Isidoro Gutiérreza de Castro y Cossio. Po tym wydarzeniu Hiszpanię ogarnęła fala antyklerykalnych protestów[5].

Katedra w Burgos została uznana za zabytek narodowy 8 kwietnia 1885 roku[2]. Sylwetka budowli znajduje się na będącej w obiegu okolicznościowej hiszpańskiej monecie o nominale 2 euro.[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Catedral de Burgos. Ministerio de Educación, Cultura y Deporte. [dostęp 2017-03-03].
  2. a b c d Burgos Cathedral. UNESCO. [dostęp 2016-12-30].
  3. Catedral de Burgos. Castilla y León Patrimonio de la Humanidad. [dostęp 2017-03-03]. (hiszp. • ang. • fr.).
  4. a b Paweł Wojtyczka: Skarby cywilizacji. Katedry i kościoły świata. Poznań: Horyzonty, 2018, s. 136, seria: Skarby Cywilizacji. ISBN 978-83-66136-71-7.
  5. Carl Sifakis, Encyklopedia zamachów, Warszawa–Kraków 1994, s. 80.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]