Katedra w Manchesterze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze
Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George
Distinctive emblem for cultural property.svg 1218041
katedra
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Manchester
Wyznanie anglikanizm
Kościół Kościół Anglii
Położenie na mapie Manchesteru
Mapa konturowa Manchesteru, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Położenie na mapie Greater Manchester
Mapa konturowa Greater Manchester, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra i kościół kolegiata św. Marii, Dionizego i Jerzego w Manchesterze”
Ziemia53°29′07″N 2°14′41″W/53,485278 -2,244722

Katedra w Manchesterze (ang. Manchester Cathedral, formalnie Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George) – kościół-matka anglikańskiej diecezji Manchesteru. Siedziba biskupa i miejski kościół parafialny.

Główny korpus katedry w dużej mierze powstał podczas urzędowania Jamesa Stanleya (naczelnika w latach 1485-1506) i reprezentuje styl Perpendicular Style. Stanley był przede wszystkim odpowiedzialny za wstawienie późnośredniowiecznych drewnianych mebli, m.in. lektorium, stalle w prezbiterium i dach nawy głównej, który jest podparty przez aniołów z pozłacanymi instrumentami. Średniowieczny kościół został gruntownie odnowiony, odrestaurowany i rozbudowany w epoce wiktoriańskiej, i ponownie po uszkodzeniu przez bombę w XX wieku. Katedra jest jednym z piętnastu budynków w Manchesterze, znajdujących się na liście zabytków Wielkiej Brytanii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]