Katedra w Tuluzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archikatedra pw. św. Szczepana
Cathédrale Saint-Étienne de Toulouse
archikatedra
Ilustracja
Widok na katedrę z północnego zachodu
Państwo

 Francja

Miejscowość

Tuluza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki (łaciński)

Archidiecezja

Tuluzy

Wezwanie

św. Szczepana

Wspomnienie liturgiczne

26 grudnia

Położenie na mapie Tuluzy
Mapa konturowa Tuluzy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Archikatedra pw. św. Szczepana”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole znajduje się punkt z opisem „Archikatedra pw. św. Szczepana”
Położenie na mapie Oksytanii
Mapa konturowa Oksytanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Archikatedra pw. św. Szczepana”
Położenie na mapie Górnej Garonny
Mapa konturowa Górnej Garonny, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Archikatedra pw. św. Szczepana”
Ziemia43°35′59,6″N 1°27′00,0″E/43,599889 1,450000
Strona internetowa

Katedra w Tuluzie (właściwie Archikatedra pw. św. Szczepana, fr. Cathédrale Saint-Étienne de Toulouse) – rzymskokatolicka archikatedra w Tuluzie, w regionie Oksytania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół na miejscu obecnej katedry wzniósł w V wieku św. Saturnin. W 844 roku świątynia została podniesiona do rangi katedry[1]. Pierwotnie kościół miał trzy nawy, które na początku XIII wieku złączono w jedną poprzez zburzenie filarów i zbudowanie nowego sklepienia. Z tamtego kościoła zachowały się jedynie trzy przęsła nawy[2].

W 1270 roku Bertrand de l'Isle-Jourdain został mianowany przez papieża Klemensa IV biskupem Tuluzy. Już w pierwszym roku sprawowania urzędu rozpoczął rozbudowę katedry. Zaczęła się budowa nowej, trójnawowej części świątyni. Prace budowlane znacznie spowolniła śmierć Bertranda w 1286 roku. W 1317 roku biskupstwo zostało podniesione do rangi archidiecezji[3].

W pierwszej połowie XIV wieku sklepiono kaplice oraz obejście, w 1518 roku wzniesiono zakrystię. Arcybiskup Jean d'Orléans zwiększył przypory w celu podwyższenia sklepienia. Planował również budowę transeptu, która została przerwana i nigdy nie wznowiona przez śmierć Jeana. W 1592 roku ukończono budowę i konsekrowano katedrę[3].

9 grudnia 1609 roku pożar strawił większość korpusu nawowego. Konserwacją oraz odbudową świątyni kierował Pierre Levesville. W 1670 roku ukończono ołtarz główny, który projektowali wspólnie Pierre Mercier oraz Gervais Drouet, w 1727 roku ołtarz wzbogacono o figury ewangelistów dłuta Marca Arcisa[3].

W związku z rewolucją francuską w 1794 roku katedra została wyłączona z użytku, w 1799 roku rozebrano krużganki, a katedra, nie konserwowana, zaczęła popadać w ruinę. Katedrę otwarto ponownie w 1801 roku. W latach 1848–1868 odbywała się restauracja bocznych kaplic według projektów Jacquesa-Jeana Esquié. W latach 10. XX wieku planowano dokończyć katedrę poprzez zburzenie starej nawy, do czego ostatecznie nie doszło[3]. Od 2010 roku trwa renowacja kaplic bocznych[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cathédrale Saint-Etienne, Paroisses Cathédrale Toulouse, 1 września 2016 [dostęp 2021-02-16] (fr.).
  2. Toulouse (cathédrale St-Etienne) - France - Pays, villes, lieux - FR - orgues-et-vitraux, Orgues et Vitraux [dostęp 2021-02-16] (fr.).
  3. a b c d cathedrale, www.archives.toulouse.fr [dostęp 2021-02-16] (fr.).
  4. Cathédrale de Toulouse. Restauration de six chapelles du choeur et étude de la nef Raymondine, www.culture.gouv.fr [dostęp 2021-02-16].