Katherine Megan McArthur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katherine Megan McArthur
Katherine Megan McArthur

Katherine Megan McArthur (ur. 30 sierpnia 1971 w Honolulu, stan Hawaje, USA), inżynier i oceanolog, członek korpusu astronautów NASA.

Wykształcenie oraz praca zawodowa[edytuj]

  • 1989 – ukończyła szkołę średnią (St. Francis High School) w Mountain View, stan Kalifornia.
  • 1993- 2000 – w 1993 została absolwentem University of California w Los Angeles, gdzie uzyskała licencjat z techniki lotniczej i kosmicznej. Później pracowała w Instytucie Oceanografii im. George’a H. Scrippsa przy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Zajmowała się badaniami nad rozchodzeniem się fal dźwiękowych w strefie przybrzeżnej i ich cyfrowym przetwarzaniem. Podczas prac na morzu kierowała badaniami naukowymi. Zajmowała się planowaniem i prowadzeniem operacji podwodnych, rozmieszczaniem sprzętu badawczego oraz zbieraniem próbek osadów dennych. Brała również udział w testowaniu sprzętu do badań pod wodą a także w zbieraniu i analizie morskiej flory i fauny. Podczas wystawy "California Kelp Forest" pracowała jako wolontariuszka w akwarium instytutu, gdzie zajmowała się prowadzeniem pokazów dla publiczności.
  • 2002 – na University of California w San Diego otrzymała stopień doktora z oceanologii.

Praca w NASA i kariera astronauty[edytuj]

  • 200026 lipca została przyjęta do korpusu amerykańskich astronautów (NASA-18) jako kandydat na specjalistę misji. W sierpniu przystąpiła do specjalistycznego szkolenia. Podczas kursu zapoznała się z budową promów kosmicznych i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz zaliczyła zajęcia z przetrwania w warunkach ekstremalnych.
  • 2002 – zakończyła przeszkolenie podstawowe i została skierowany do Biura Astronautów NASA, do wydziału eksploatacji wahadłowców (Shuttle Operations Branch), gdzie pracowała w laboratorium awioniki wahadłowca (SAIL - Shuttle Avionics Integration Laboratory). Później została przeniesiona do wydziału eksploatacji stacji kosmicznej (Space Station Operations Branch).
  • 2004 – była członkiem załogi wspierającej astronautów na orbicie podczas 6-miesięcznej pracy Ekspedycji 9 na ISS. W czasie innych wypraw załogowych była operatorem łączności (CAOCOM) w centrum kontroli lotu.
  • 200631 października została specjalistą misji w załodze STS-125.
  • 200911 maja wystartowała w kosmos na pokładzie wahadłowca Atlantis do misji, której zadaniem jest remont teleskopu Hubble’a (misja HST-SM4). Dzięki temu będzie mógł on dalej pracować do 2014.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]