Katnappé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katnappé
Ashley (nazwisko nieznane)
Pierwsze wystąpienie Zaplątana Pajęczyna (odc. 3.)
Xiaolin – pojedynek mistrzów
Grany przez Jennifer Hale (wersja oryginalna)
Magdalena Krylik-Gruziel (wersja polska)[1]
Inne informacje
Specjalność złodziejka, najemniczka

Katnappé (właśc. Ashley) – postać fikcyjna, jedna z drugoplanowych antagonistów seriali animowanych Xiaolin – pojedynek mistrzów oraz Kroniki Xiaolin; niezależna złodziejka w kocim przebraniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutowała w odcinku Zaplątana Pajęczyna, w którym jako przyjaciółka rodziny Jacka Spicera brała udział w przyjęciu zorganizowanym przez jego rodziców ich rezydencji. Był to jedyny odcinek, w którym przynajmniej raz nie wystąpiła w swoim uniformie, tylko w normalnym ubraniu. Z powodu braku zainteresowania imprezą Ashley opuściła je i przypadkiem weszła do tajnej pracowni Jacka Spicera. Rozpoznała, że jest ona kryjówką spiskowca planującego podbój nad światem. Początkowo była zaintrygowana Jackiem oraz jego planami, czym wzbudziła zainteresowanie Wuyi - współpracującej z nim zjawą - która pragnęła zaprosić ją do współpracy, lecz będący pod wpływem Shen Gong Wu Małpiej Buławy Jack wyprosił Ashley ze swego warsztatu, przez co wzbudził w niej pogardę. Po utracie Małpiej Buławy i Pajęczego Grzebienia w trzecim przegranym przez siebie pojedynku mistrzów Jack ponownie zetknął się z Katnappe, która ponownie go odwiedziła. Tym razem przedstawiła mu swą nową tożsamość i zaoferowała mu swe usługi, choć Jack usiłował bezskutecznie wypędzić ją przy pomocy swych Jack-botów.

Była główną i tytułową antagonistką odcinka Katnappé![2], w którym na zlecenie Wuyi podjęła rywalizację z Jackiem Spicerem o Shen Gong Wu Pałeczki Przemiany. Po przybyciu na miejsce ich ukrycia - Wyspę Wielkanocną - wyeliminowała Jacka Spicera, niszcząc jego Jack-boty przy użyciu swych zmodyfikowanych genetycznie kociąt, po czym wzięła udział w swym pierwszym pojedynku mistrzów. Jej konkurentem był Omi, którego pokonała w kilkanaście sekund. Pożyczoną od Jacka Spicera Pięścią Tebigonga pozbawiła Omiego równowagi i odebrała mu Złote Pazury Tygrysa, wykorzystując teleportacyjne właściwości tego Shen Gong Wu do pokonania małego mnicha. Po powrocie do kryjówki Jacka Wuya zamierzała porzucić Jacka Spicera na rzecz faworyzowanej przez siebie Katnappe, ta jednak uznała ducha heylińskiej wiedźmy za zbyt despotycznego zwierzchnika, decydując się na samotną działalność przestępczą. Ukradła Złote Pazury Tygrysa i uciekła, rozpoczynając serię napadów na różne sklepy. Jej wyczyny trafiły do mediów, a czworo mnichów Xiaolinu - Omi, Raimundo Pedrosa, Kimiko Tohomiko i Clay Bailey - bezskutecznie usiłowała ją powstrzymać. Pokonała wszystkich, za swój następny cel obierając park rozrywki o nazwie Kotatonialand. Mnisi ponownie ją namierzyli i w kolejnej walce Omi zdecydował się na teleportowanie Złotych Pazurów do wnętrza Ziemi, aby nikt nie mógł ich zdobyć. Pozbawioną Shen Gong Wu Katnappe odwiózł Jack Spicer.

W odcinku Generalny Łomot Katnappe na zlecenie Wuyi uczestniczyła razem z Kameleobotem i Tubbimurą w wyprawie po cztery uaktywnione jednocześnie Shen Gong Wu, która miała za dodatkowy cel porwanie czwórki mnichów Xiaolinu. Katnappe wzięła Pajęczy Grzebień i udała się do Parku Narodowego Everglades na Florydzie, gdzie stoczyła pojedynek mistrzów z Kimiko Tohomiko o Shen Gong Wu Giętki Lotos. W jego trakcie zadzwoniła umyślnie na numer Kimiko. Rozdrażnione wywołanym sygnałem telefonu aligatory uniemożliwiły zwycięstwo Kimiko, która straciła zarówno Shen Gong Wu, jak i wolność: Katnappe uprowadziła dziewczynę do kryjówki Jacka. Razem z Kameleobotem i Tubbimurą wykonała zasadzkę na Omiego, lecz została wraz ze swymi wspólnikami pokonana, gdy Omi połączył moce swych przyjaciół przy użyciu Latarni Sun-Chi.

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

W ostatniej scenie odcinka Cytadela Zagłady Katnappe pojawiła się w ruinach tytułowego pałacu Wuyi i zabrała magiczną szkatułkę, w której Wuya na powrót została uwięziona i pozbawiona ciała przez Raimundo Pedrosę. W odcinku Łuska Błyskawicy uwolniła Wuyę. Ponownie nawiązała współpracę z Wuyą, zastępując Jacka w roli poszukiwacza Shen Gong Wu. Próba zdobycia tytułowego Shen Gong Wu zakończyła się porażką, gdy zarówno czworo mnichów, jak i Katnappe zostali zwyciężeni przez Jacka Spicera i jego zrobotyzowaną kopię - Robo-Jacka. Od tej pory Katnappe domagała się wysokich profitów za swoje usługi od Wuyi, które ta spełniała, obsypując ją luksusowymi warunkami mieszkaniowymi. Narzuciła swojej zwierzchniczce harmonogram pracy tylko godzinę dziennie z uwzględnieniem niedziel oraz dni świątecznych jako wolne od pracy. Podczas poszukiwania Shen Gong Wu Srebrzystej Manty Katnappe ścigała się z Jackiem Spicerem i Robo-Jackiem, jednak po obiecanej godzinie pracy Katnappe przerwała swoją pracę, zrywając umowę z Wuyą z powodu szyderczego zachowania Jacka Spicera i jego kopii. Od odcinka Kryształowe okulary do odcinka Rok Zielonej Małpy Wuya ponownie z nim współpracowała, by następnie przejść na stronę Chase'a Younga.

W odcinku Uczeń Katnappe została uczennicą Chase'a Younga, który przedstawił ten fakt Jackowi Spicerowi, nakładając na nich wyzwanie zdobycia Shen Gong Wu Otumianiacza, którego zwycięzca mógł liczyć na jego względy. Katnappe wykradła z garażu Toshiro Tohomiko - ojca Kimiko - cztery zmiennokształtne Twój-boty, które w odcinku Powrót PandaBubby pełniły funkcję osobistych maskotek bohaterów. Przeprogramowała je do walki na swoich usługach, dzięki czemu zdołała podstępem pokonać mnichów Xiaolinu i wziąć Otumaniacz. Ugruntowała tym aktem pozycję uczennicy Chase'a, który wyróżnił ją na oczach mnichów Xiaolinu i Jacka Spicera. Ten ostatni na skutek konfliktu ze źle zrekonstruowanym Robo-Jackiem został zmuszony szukać nowego domu w świątyni Xiaolin. W nocy została ona zaatakowana przez Katnappe i cztery Twój-boty. Używając Otumaniacza i Twój-botów Katnappe zamierzała ukraść Shen Gong Wu, jednak spadła z dachu, zraniła się w nogę i straciła przytomność, gdy Jack Spicer odwrócił działanie Otumaniacza przeciwko Katnappe, stosując działanie Odwracającego Lustra, a następnie sam je ukradł. Dzięki wstawiennictwu Omiego Xiaolin zaopiekował się ranną Katnappe, która planowała odzyskać Shen Gong Wu. Razem z Omim dokonała napadu na dom Jacka i ukradła Shen Gong Wu, lecz dzięki podstępowi Omiego Twój-boty uniemożliwiły jej ucieczkę.

W odcinku Osąd Omiego Katnappe wraz z Tubbimurą, Vladem i Cyklopem Heylinu weszła w skład Koszmarnego Zespołu stworzonego przez Jacka Spicera. Wzięła udział w pozornie zwycięskim zdobyciu Shen Gong Wu Jojo Yin, a następnie była obecna przy naradzie odnośnie podziału świata na Federację Zła planowanej przez Jacka Spicera. Uczestniczyła w udanym przejęciu klasztoru Xiaolin przez siły Jacka Spicera, jednak wraz z resztą złoczyńców poniosła klęskę, gdy sojusz Omiego i Chase'a Younga zniszczył armię Jacka Spicera. W odcinku Ratowanie Omiego jako jedyna z Koszmarnego Zespołu nie pojawiła się w odcinku, podczas gdy Vlad, Tubbimura i Cyklop Heylinu znaleźli się w pałacu Chase'a Younga, jawnie zdradzając i wydając w jego ręce Jacka Spicera. Jack nie uwzględnił jej też (lub nie zdążył uwzględnić) podziału świata na Federację Zła.

Seria trzecia[edytuj | edytuj kod]

Na początku odcinka Znalezienie Omiego Katnappe wraz z resztą Koszmarnego Zespołu została związana z rozkazu Chase'a Younga, a następnie wyrzucona z wielkiej procy przez jego sługi. Przeżyła jednak tę egzekucję i pojawiła się w odcinku Chucky Choo jako jedna z klientów u tytułowego smoka sprzedającego fałszywe Shen Gong Wu. W zakończeniu części drugiej odcinka Czas po czasie Katnappe jest obecna w tłumie złoczyńców Heylinu, którzy zaatakowali świątynię Xiaolin po wyborze Raimundo na wojownika Shoku i przywódcę grupy czworga mnichów.

Kroniki Xiaolin[edytuj | edytuj kod]

Katnappe pojawiła się m.in. w odcinku The Fall of Xiaolin, w którym ponownie została wynajęta przez Jacka Spicera w celu wsparcia go w zdobyciu Shen Gong Wu. W odcinku Heal Me zmieniła kolor swego czarnego uniformu na biały, gdy dołączyła do sekty pod przywództwem Jacka Spicera pozbawionego swej złej osobowości wskutek użycia jednego z Shen Gong Wu.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Wszystko co posiada jest w kształcie kota i uwielbia wszystko z nimi związane. Katnappé lubi wylegiwać się i jeść kocie jedzenie (w odcinku „Łuska błyskawicy” zjadła surową rybę z akwarium). Jest osobą tajemniczą. Ubiera się stylowo. Lubi szydzić z przeciwników. Często w swoje wypowiedzi wprowadza słowa związane z kotami np. w pojedynku mistrzów z Kimiko mówi do niej: „A ja się uśMIAUam!” Lubi:

 • pieniądze
 • luksus
 • imprezy
 • kocie jedzenie
 • koty
 • władze
 • wygrywanie

Nie lubi:

 • przegrywania
 • Jacka Spicera
 • marudzenia Jacka Spicera
 • naśladowania jej
 • odrzucania jej

Jej ulubione Shen Gong Wu to:

 • Złote Pazury Tygrysa
 • Cięcie Cienia
 • Otumaniacz

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]