Katolicki Uniwersytet w Lowanium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katolicki Uniwersytet w Lowanium
Universitas Catholica Lovaniensis
Ilustracja
Zamek Arenberg, część Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium
Data założenia 1425
Typ publiczna
Państwo  Belgia
Adres Oude Markt 13, 3000 Leuven, België
Położenie na mapie Brabancji Flamandzkiej
Mapa konturowa Brabancji Flamandzkiej, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katolicki Uniwersytet w Lowanium”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katolicki Uniwersytet w Lowanium”
Ziemia50°52′40,8″N 4°42′00,0″E/50,878000 4,700000
Strona internetowa

Katolicki Uniwersytet w Lowanium, Katolicki Uniwersytet Lowański[1] (niderl. Katholieke Universiteit Leuven, fr. Université catholique de Louvain) − najstarszy uniwersytet w Belgii, założony w 1425 roku, oraz jedna z najważniejszych uczelni katolickich.

W 1968 podzielono go, w konsekwencji belgijskiej waśni narodowościowej, na dwie niezależne instytucje. Część niderlandzkojęzyczna (Katholieke Universiteit Leuven) pozostała w Leuven, natomiast część francuskojęzyczną (Université catholique de Louvain) przeniesiono do zbudowanego specjalnie w tym celu Louvain-la-Neuve.

Uniwersytet założył książę Brabancji Jan IV, co zatwierdził bullą z 9 grudnia 1425 papież Marcin V. Szczególny rozkwit uczelnia przeżyła w XVI wieku, gdy związani z nią byli papież Hadrian VI, Erazm z Rotterdamu, Johannes Molanus, Juan Luis Vives, Andreas Vesalius, Ferdinand Verbiest i Gerard Merkator.

Biblioteka uniwersytecka z 1921

W czasie rewolucji francuskiej uniwersytet zniesiono. Przywrócono go pod rządami holenderskimi, ale jako uczelnię państwową. W 1834 reaktywowano uczelnię katolicką w Mechelen, którą w 1835 przeniesiono do Lowanium, likwidując jednocześnie placówkę państwową. Od chwili reaktywacji uniwersytet był instytucją francuskojęzyczną. W XX wieku wprowadzano stopniowo także język niderlandzki. W 1962 część niderlandzkojęzyczna uzyskała autonomię. W 1914 roku Niemcy w czasie I wojny światowej spalili bibliotekę uczelni.

Sprawa prestiżowego uniwersytetu stanowiła jeden ze szczególnie trudnych aspektów konfliktu flamandzko-walońskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytety świata (2010), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-08-18].