Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – ogólnopolska organizacja formacyjno–edukacyjna, przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami i zgodnie z wartościami i zasadami katolickiej nauki społecznej[1]. Od 1993 roku jest kontynuacją Stowarzyszenia „Pax”, które wyniku przemian demokratycznych w Polsce zakończyło działalność polityczną[2]. „Civitas Christiana” zostało oficjalnie uznane przez Kościół katolicki w Polsce jako stowarzyszenie katolickie dekretem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 14 kwietnia 1997[1][2] i zmieniło nazwę dodając określenie „katolickie”. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” stanowi integralną część wspólnoty Kościoła jako organizacja ludzi świeckich, mająca na celu umacnianie i krzewienie formacji katolicko–społecznej w Polsce.

Nazwa i zadania[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie nazywa się „Civitas Christiana”. Te łacińskie słowa oznaczają społeczność chrześcijańską, czyli społeczność zorganizowaną w imię Boże.

Dotyczy ona trzech podmiotów życia publicznego:

  • człowieka jako obywatela
  • wspólnoty ludzkiej, czyli społeczeństwa i narodu
  • państwa jako rodziny rodzin.

Civitas Christiana oznacza w powyższym rozumieniu obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie zgodnie z chrześcijańską wizją państwa. W polskich warunkach sprowadza się to do urządzania państwa opartego o własny model demokracji wynikający z tysiącletnich doświadczeń religii chrześcijańskiej i życia narodowego. Działacze CC sprawują mandaty radnych w polskich samorządach[3].

Powyższe zadanie przekazał „Civitas Christiana” papież Jan Paweł II, kiedy do delegacji tego stowarzyszenia na placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 r. zwrócił się tymi słowami: „Budujcie civitas christiana” kilkakrotnie je powtarzając: Budować chrześcijańskie społeczeństwo (łacińskie civitas) i kształtować, czyli formować obywatelskie sumienie współczesnego Polaka w XXI wieku – to w największym skrócie program działania organizacji.

Papież w najnowszej adhortacji „Ecclesia in Europa” nazywa to budowaniem „miasta godnego człowieka”.

Logo „Civitas Christiana”[edytuj | edytuj kod]

Emblemat, czyli logo Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przedstawia stylizowany fragment (siedemnasta kwatera) Drzwi Gnieźnieńskich, na którym szczątki św. Wojciecha męczennika przenoszone są uroczyście do Gniezna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Civitas Christiana: Kim jesteśmy?. civitaschristiana.pl.
  2. a b DZIEDZICTWO.ekai.pl: Stowarzyszenie PAX.
  3. „Nasz Głos”, nr 11 (164) z listopada 2010, s. 28-44.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]