Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – ogólnopolska organizacja przygotowująca katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi. Jest kontynuacją stowarzyszenia PAX, które zmieniło nazwę i zostało oficjalnie uznane przez władze kościelne jako stowarzyszenie katolickie dekretem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 14 kwietnia 1997. Stanowi ono integralną cześć wspólnoty Kościoła jako organizacja ludzi świeckich, mająca na celu w swoich działaniach umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej w Polsce.

Nazwa i zadania[edytuj]

Stowarzyszenie nazywa się „Civitas Christiana”. Te łacińskie słowa oznaczają społeczność chrześcijańską, czyli społeczność zorganizowaną w imię Boże.

Dotyczy ona trzech podmiotów życia publicznego:

  • człowieka jako obywatela
  • wspólnoty ludzkiej, czyli społeczeństwa i narodu
  • państwa jako rodziny rodzin.

Civitas Christiana oznacza w powyższym rozumieniu obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie zgodnie z chrześcijańską wizją państwa. W polskich warunkach sprowadza się to do urządzania państwa opartego o własny model demokracji wynikający z tysiącletnich doświadczeń religii chrześcijańskiej i życia narodowego. Działacze CC sprawują mandaty radnych w polskich samorządach[1].

Powyższe zadanie przekazał „Civitas Christiana” papież Jan Paweł II, kiedy do delegacji tego stowarzyszenia na placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 r. zwrócił się tymi słowami: „Budujcie civitas christiana” kilkakrotnie je powtarzając: Budować chrześcijańskie społeczeństwo (łacińskie civitas) i kształtować, czyli formować obywatelskie sumienie współczesnego Polaka w XXI wieku – to w największym skrócie program działania organizacji.

Papież w najnowszej adhortacji „Ecclesia in Europa” nazywa to budowaniem „miasta godnego człowieka”.

Logo „Civitas Christiana”[edytuj]

Emblemat, czyli logo Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przedstawia stylizowany fragment (siedemnasta kwatera) Drzwi Gnieźnieńskich, na którym szczątki św. Wojciecha męczennika przenoszone są uroczyście do Gniezna.

Przypisy

  1. „Nasz Głos”, nr 11 (164) z listopada 2010, s. 28-44.

Linki zewnętrzne[edytuj]