Katyń. Ostatni świadek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katyń. Ostatni świadek
The Last Witness
Gatunek

sensacyjny dramat polityczny (thriller)

Rok produkcji

2018

Data premiery

11 maja 2018

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Polska

Język

angielski
polski
rosyjski

Czas trwania

93 min

Reżyseria

Piotr Szkopiak

Scenariusz

Paul Szambowski, Piotr Szkopiak

Główne role

Alex Pettyfer
Robert Więckiewicz
Talulah Riley

Muzyka

Bartosz Chajdecki

Zdjęcia

Edward Ames

Scenografia

Nick Turner

Kostiumy

Hilary Hughes

Montaż

Jo-Anne Dixon

Produkcja

Carol Harding

Wytwórnia

Vicarious Productions
Dignity Film Finance
Film Polska

Dystrybucja

Momentum Pictures

Katyń. Ostatni świadek (oryg. ang. The Last Witness) – brytyjsko-polski sensacyjny dramat polityczny z 2018 roku w reżyserii Piotra Szkopiaka, zrealizowany na podstawie sztuki Paula Szambowskiego.

Trudny i politycznie drażliwy temat ukazano w nim po raz pierwszy z perspektywy Brytyjczyków odpowiedzialnych za konsekwentne utajniane prawdziwych informacji o zbrodni katyńskiej.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Anglia, 1947 rok. W Bristolu uwagę młodego ambitnego dziennikarza lokalnej gazety „Western Post” zwracają samobójstwa związane z miejscowym obozem polskich dipisów. Zniknięcie kolejnego z nich skłania go do podjęcia poszukiwań i dziennikarskiego śledztwa dla ustalenia niejasnej tożsamości zaginionego. Nawiązując kontakt z wpływowym polskim pułkownikiem z Klubu Kombatanta, zyskuje wgląd w sprawy obozu skoszarowanych tam Polaków, którzy w nowych warunkach powojennych nie chcą ryzykować powrotu do ojczyzny. Przez pośredników ostatecznie dociera do jednego z nich, ukrywającego się Michaela Łobody, który pod zmienionym nazwiskiem okazuje się Rosjaninem – ostatnim świadkiem masakry polskich jeńców wojennych w 1940 roku. Dzięki niemu Underwood odkrywa mroczną tajemnicę lasu katyńskiego, którą pragnie rozgłosić, ujawniając też haniebną rolę władz brytyjskich, zainteresowanych jej ukrywaniem po wojnie. Jest świadom, iż jego działania obserwowane są przez policję i wywiad, pragnące udaremnić ten zamiar. Zdecydowany go jednak spełnić, dziennikarz stawia na jedną kartę swą zawodową karierę, miłość do pewnej mężatki o wysokich koneksjach, a w końcu i własne życie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]