Katy Gallagher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katy Gallagher
Katy Gallagher.jpg
Oficjalna fotografia z 2011 roku
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1970
Canberra
Szef ministrów Australijskiego Terytorium Stołecznego
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Okres urzędowania od 16 maja 2011
Poprzednik Jon Stanhope

Katy Gallagher (ur. 17 marca 1970 w Canberze) – australijska polityk, członkini Australijskiej Partii Pracy (ALP), od 16 maja 2011 szef ministrów Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką socjologii i politologii na Australian National University. Karierę zawodową rozpoczynała jako pracownik socjalny, specjalizujący się w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi oraz w kwestiach kształcenia ustawicznego. W latach 1994-1997 była lobbystką pracująca dla organizacji pozarządowej People First ACT, zajmującej się wspieraniem i reprezentowaniem interesów osób upośledzonych umysłowo. W tym samym czasie zaangażowała się w także w działalność związkową w sektorze pracowników socjalnych i urzędników państwowych.

W 2001 została wybrana do Zgromadzenia Ustawodawczego ACT w barwach Australijskiej Partii Pracy. W grudniu 2002 weszła do rządu ACT jako minister odpowiedzialna za sprawy edukacji, młodzieży, rodzin, kobiet oraz sprawy pracownicze. W kwietniu 2006 została zastępczynią szefa ministrów ACT i równocześnie ministrem zdrowia, kobiet, osób niepełnosprawnych i służb socjalnych. W 2007 odzyskała także kierowanie resortem dzieci i młodzieży. Po wyborach terytorialnych w 2008 pozostała wiceszefową rządu, zaś jej portfolio ministerialne obejmowało skarb (finanse), zdrowie i sprawy kobiet. W listopadzie 2009 przestała sprawować urząd ministra ds. kobiet, ale za to w jej gestię wróciły sprawy pracownicze.

W maju 2011 dotychczasowy szef ministrów ACT Jon Stanhope przeszedł na polityczną emeryturę. 16 maja Gallagher została wybrana jego następczynią. Początkowo zachowała kierownictwo nad resortami skarbu, zdrowia i spraw pracowniczych. Później dokonała zmian w kompetencjach swoich ministrów, samą siebie mianując ministrem zdrowia oraz ministrem terytorium i służb samorządowych.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Gallagher jest żoną Dave'a Skinnera, z którym ma dwoje dzieci. Posiada także dziecko z poprzedniego związku z Brettem Seamanem, który w 1997, jadąc na rowerze, zginął w wypadku drogowym spowodowanym przez 86-letnią kobietę kierującą samochodem, gdy Gallagher była w 13. tygodniu ciąży.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]