Katy Gallagher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katy Gallagher
Katy Gallagher.jpg
Oficjalna fotografia z 2011 roku
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1970
Canberra
Szef ministrów Australijskiego Terytorium Stołecznego
Okres od 16 maja 2011
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Jon Stanhope

Katy Gallagher (ur. 17 marca 1970 w Canberze) – australijska polityk, członkini Australijskiej Partii Pracy (ALP), od 16 maja 2011 szef ministrów Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką socjologii i politologii na Australian National University. Karierę zawodową rozpoczynała jako pracownik socjalny, specjalizujący się w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi oraz w kwestiach kształcenia ustawicznego. W latach 1994-1997 była lobbystką pracująca dla organizacji pozarządowej People First ACT, zajmującej się wspieraniem i reprezentowaniem interesów osób upośledzonych umysłowo. W tym samym czasie zaangażowała się w także w działalność związkową w sektorze pracowników socjalnych i urzędników państwowych.

W 2001 została wybrana do Zgromadzenia Ustawodawczego ACT w barwach Australijskiej Partii Pracy. W grudniu 2002 weszła do rządu ACT jako minister odpowiedzialna za sprawy edukacji, młodzieży, rodzin, kobiet oraz sprawy pracownicze. W kwietniu 2006 została zastępczynią szefa ministrów ACT i równocześnie ministrem zdrowia, kobiet, osób niepełnosprawnych i służb socjalnych. W 2007 odzyskała także kierowanie resortem dzieci i młodzieży. Po wyborach terytorialnych w 2008 pozostała wiceszefową rządu, zaś jej portfolio ministerialne obejmowało skarb (finanse), zdrowie i sprawy kobiet. W listopadzie 2009 przestała sprawować urząd ministra ds. kobiet, ale za to w jej gestię wróciły sprawy pracownicze.

W maju 2011 dotychczasowy szef ministrów ACT Jon Stanhope przeszedł na polityczną emeryturę. 16 maja Gallagher została wybrana jego następczynią. Początkowo zachowała kierownictwo nad resortami skarbu, zdrowia i spraw pracowniczych. Później dokonała zmian w kompetencjach swoich ministrów, samą siebie mianując ministrem zdrowia oraz ministrem terytorium i służb samorządowych.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Gallagher jest żoną Dave'a Skinnera, z którym ma dwoje dzieci. Posiada także dziecko z poprzedniego związku z Brettem Seamanem, który w 1997, jadąc na rowerze, zginął w wypadku drogowym spowodowanym przez 86-letnią kobietę kierującą samochodem, gdy Gallagher była w 13. tygodniu ciąży.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]