Kaufhaus (osiedle)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Rudy Śląskiej Osiedle Kaufhaus
Osiedle Rudy Śląskiej
Ilustracja
Dom towarowy Kaufhaus
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Ruda Śląska
Data założenia 1880
W granicach Rudy Śląskiej Ruda Śląska
Populacja (2008)
• liczba ludności

1385[1]
Nr kierunkowy 32
Kod pocztowy 41-709
Tablice rejestracyjne SRS, SL
Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa lokalizacyjna Rudy Śląskiej
Osiedle Kaufhaus
Osiedle Kaufhaus
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Kaufhaus
Osiedle Kaufhaus
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Osiedle Kaufhaus
Osiedle Kaufhaus
Ziemia50°17′38″N 18°52′26″E/50,293889 18,873889
Portal Portal Polska
Osiedle Kaufhaus. Popularne domy wielorodzinne z czerwonej cegły to familoki wzdłuż ulicy Niedurnego
Okna familoków na osiedlu Kaufhaus
Reprezentacyjny budynek na osiedlu Kaufhaus

Kaufhaus (brak nazwy polskiej, śl. gwar. Kafhauz)– zabytkowe osiedle robotnicze położone w Rudzie Śląskiej na granicy dwóch przemysłowych dzielnic: Nowego Bytomia i Chebzia. Jest to charakterystyczny ciąg budynków zlokalizowanych na łuku obecnej ulicy Niedurnego. Osiedle powstawało w kilku etapach, pierwsze 22 budynki zbudowane zostały w 1880 roku[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Kaufhaus zostało wybudowane dla pracowników powstałej w 1840 roku huty "Pokój". Na osiedlu z czasem powstała również część usługowa, wybudowano m.in: dom noclegowy dla samotnych robotników. W 1904 roku, na zakończenie pierwszego etapu budowy zbudowano w samym środku osiedla dom towarowy, od którego osiedle zaczerpnęło nazwę. Dom Towarowy "Kaufhaus" był w tamtych czasach fenomenem na skalę europejską. Na trzech kondygnacjach budynku znajdowała się przestrzeń handlowa. Był wyposażony m.in. w windy i ubojnię. Dom Towarowy samoistnie wyznaczył centrum osiedla, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców. Około 1906 roku powstała druga część osiedla, położona przy obecnej ulicy Podgórze. Budynki mieszkalne na osiedlu to typowe familoki. Jest tu zabudowa blokowa, składająca się z klatek schodowych ciągnących się wzdłuż ulic. We wszystkich budynkach były dwupokojowe mieszkania, po dwa na każdym piętrze. Na każde dwa mieszkania przypadała jedna ubikacja, położona na półpiętrze. W 1913 roku powstała kamienica przypominająca wystrojem budynki z centrum Rudy Śląskiej, w której na parterze mieściła się piekarnia. Budynek ten zagrał w filmie "Paciorki jednego różańca". Jego układ świadczył o tym, że planowano dalszą rozbudowę osiedla, jednak wybuch I wojny światowej zniweczył te plany. W 1933 roku całe osiedle liczyło około 40 wolnostojących budynków z trzema reprezentacyjnymi gmachami.

W latach 80. XX wieku zapadła decyzja o rozbiórce Kaufhausu, w rezultacie połowa najstarszej części osiedla przestała istnieć. W pierwszych kilku latach XXI wieku przeprowadzono remont ulicy oraz osiedla.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynki mieszkalne na osiedlu to typowe familoki, z elewacją budynków ze skromnymi detalami architektonicznymi, mające dwa piętra i dwuspadowy dach. Domy budowane były w dwóch typach: w pierwszym typie na każdym piętrze umieszczono sześć małych mieszkań, do których wchodziło się z jednej klatki schodowej. Zaplecze gospodarcze i sanitariaty były zlokalizowane na podwórzu. W drugim typie domów zbudowano dwie klatki schodowe, na każdym piętrze znajdowały się po dwa duże mieszkania, składające się z dwóch większych pokoi (śl: izb) oraz kuchni.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Obok osiedla przebiega jedna z najważniejszych ulic miasta: ul. Niedurnego. Przy niej znajduje się przystanek autobusowy, skąd odjeżdża 7 linii autobusowych w kierunku wszystkich dzielnic miasta oraz do miasta Mikołów. Przebiega tamtędy także linia tramwaju w kierunku Bytomia oraz Chorzowa i Świętochłowic.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://zalaczniki.ops.pl/dz1/id61_37.pdf Program aktywności lokalnej dla Osiedla Kaufhaus