Kaukaska branka, czyli nowe przygody Szurika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaukaska branka, czyli nowe przygody Szurika
Кавказская пленница, или Новые приключения Шурика
ilustracja
Gatunek

komedia slapstickowa
melodramat

Rok produkcji

1967

Data premiery

1 kwietnia 1967

Kraj produkcji

ZSRR

Język

rosyjski

Czas trwania

78 min

Reżyseria

Leonid Gajdaj

Scenariusz

Moris Słobodskoj
Leonid Gajdaj
Jakow Kostiukowski

Główne role

Aleksandr Diemjanienko
Natalia Warlej
Jurij Nikulin

Muzyka

Aleksandr Zacepin

Zdjęcia

Konstantin Browin

Scenografia

Władimir Kaplunowski

Montaż

Walentina Jankowskaja

Produkcja

Mosfilm

Dystrybucja

Mosfilm

Poprzednik

Operacja "Y", czyli przypadki Szurika

Kaukaska branka, czyli nowe przygody Szurika (tyt. oryg. Кавказская пленница, или Новые приключения Шурика) – radziecka komedia slapstickowa z 1967 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Badacz folkloru Szurik wyjeżdża na Kaukaz, aby tam zbierać miejscowe bajki, legendy i toasty. Jadąc na ośle spotyka kierowcę ciężarówki szpitalnej Edika. Edik nie może uruchomić ciężarówki, a Szurik zmusić osła do kontynuowania podróży. Sytuację pomaga rozwiązać studentka Nina, która przyjechała w odwiedziny do rodziny. Nina jest studentką pedagogiki, a także członkinią Komsomołu i sportsmenką, uprawiającą alpinizm. Jej wuj Dżabrail pracuje jako kierowca u Saachowa, prezesa rejonowego przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej.

Saachow zachwycony urodą Niny chce się z nią ożenić, oferując Dżabrailowi za nią 20 owiec i fińską chłodziarkę. Nina zostaje porwana i zamknięta w daczy Saachowa przez trzech rzezimieszków (Bałbies, Trus i Bywałyj). Przy pomocy Szurika i jego przyjaciela Edika, Nina ucieka z daczy Saachowa, sam Saachow trafia przed sąd, ponosząc zasłużoną karę.

Film był kręcony na Krymie, (Aj-Petri i Massandra) i na Kaukazie. Śpiewającej piosenkę o niedźwiedziu głównej bohaterce głosu użyczyła piosenkarka Aida Wediszczewa. Inspiracją dla scenariusza filmowego były prasowe artykuły o ciekawostkach z Kaukazu – w jednej z nich zakochany dżygit porwał dziewczynę, inny opowiadał o miejscowych działaczach partyjnych, którzy nadużywając własnych stanowisk gromadzili "haremy". Najpopularniejszy film 1967 w kinach ZSRR, na który sprzedano 76,5 mln biletów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]