Kawa po irlandzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kawa po irlandzku

Kawa po irlandzku (Irish coffee, Caife Gaelach) − napój sporządzany z kawy, irlandzkiej whiskey, bitej śmietany i brązowego cukru (najlepiej trzcinowego).

Historia[edytuj]

Napój po raz pierwszy przygotował szef portu lotniczego Foynes (prekursora portu lotniczego Shannon), Joseph Sheridan, który podawał go dla rozgrzania podróżnym przemierzającym Atlantyk[1]. Stanton Delaplane, piszący dla San Francisco Chronicle zabrał przepis kawy do Stanów Zjednoczonych i przekonał bar Buena Vista w San Francisco, aby rozpoczął podawanie takiej kawy, co miało miejsce 10 listopada 1952 roku[2].

Przygotowanie[edytuj]

Szklanka do Irish coffee

Na dno wysokiej szklanki na nóżce nalewa się przygotowaną gorącą czarną kawę. Następnie dodaje się miarkę podgrzanej irlandzkiej whiskey. Do tego wsypuje się niewielką ilość brązowego[3] cukru. Śmietanę najpierw ubija się lekko, najlepiej przez wstrząśnięcie w zamkniętym pojemniku, a potem dodaje na samą górę tworząc specyficzny "kożuszek", przez który pije się kawę. Największą sztuką jest niedopuszczenie do zmieszania się warstw. Tak przygotowany napój przypomina z wyglądu piwa typu stout.

Warianty[edytuj]

Możliwe jest przygotowanie odpowiedników Irish coffee z innymi trunkami:

  • Scottish coffee - ze szkocką whisky;
  • French coffee - z koniakiem lub brandy;
  • Spanish coffee - z sherry;
  • Russian coffee - z wódką;
  • Jamaican coffee - z ciemnym rumem lub Tia Maria.

Bibliografia[edytuj]

  • Colin Murphy & Donal O'Dea: The book of luvely Irish Recipes yer ma useta make when you were a little gurrier. Dublin: 2004. ISBN 978-0-86278-830-8.

Przypisy