Kawanishi E15K

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kawanishi E15K Shiun
Kawanishi E15K Shiun
Dane podstawowe
Państwo  Japonia
Producent Kawanishi
Typ wodnosamolot zwiadowczy
Konstrukcja dolnopłat o konstrukcji całkowicie metalowej, podwozie – pływakowe, stałe
Załoga 2
Historia
Data oblotu 1941
Lata produkcji 1943 – 1944
Wycofanie ze służby 1945
Dane techniczne
Napęd 1 silnik gwiazdowy, 14-cylindrowy, chłodzony powietrzem Mitsubishi Kasei 14 (prototypy)
Mitsubishi Kasei 24 (wersje seryjne)
Moc 1500 KM (1190 kW) (Kasei 14)
1850 KM (1360 kW) (Kasei 24)
Wymiary
Rozpiętość 14,00 m
Długość 11,60 m
Wysokość 4,95 m
Powierzchnia nośna 30,00 m²
Masa
Własna 3 160 kg
Startowa 4 095 kg (normalna)
4 895 kg (maksymalna)
Osiągi
Prędkość maks. 470 km/h
Prędkość przelotowa 296 km/h
Prędkość wznoszenia 10 min na wysokość 6000 m
Pułap 9 840 m
Zasięg 3 370 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 lotniczy karabin maszynowy wz. 92 kal. 7,7 mm
2 bomby o masie 120 kg
Użytkownicy
Japonia

Kawanishi E15K Shiun (oznaczenie amerykańskie – Norm) – japoński wodnosamolot zwiadowczy z okresu II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1939 roku dowództwo lotnictwa japońskiej marynarki wojennej zgłosiło do firmy Kawanishi wymagania 14-shi na opracowanie wodnosamolotu zwiadowczego, który mógłby operować w rejonach opanowanych przez lotnictwo myśliwskie nieprzyjaciela.

Opierając się takich założeniach opracowano projekt samolotu w którym zastosowano częściowo chowane pływaki wspornikowe i możliwość odrzucenia pływaka głównego w przypadku zagrożenia. Pływaki wspornikowe były w dolnej części stykającej się z wodą metalowe, natomiast górna część była wykonana z gumowanego płótna i była wypełniana powietrzem w czasie wypuszczania. Pływak główny montowany był na pylonie, którego górny węzeł mógł być odłączony w czasie lotu, co powodować miało jego odrzucenie. W samolocie zastosowano także silnik w układzie podwójnej gwiazdy Kasei 14, który napędzał przez odpowiednią przekładnie dwa dwułopatowe śmigła przeciwbieżne.

Prototyp tak opracowanego prototypu oznaczony jako E15K został oblatany w październiku 1941 roku, lecz zaraz w trakcie prób poważnie uszkodzony. Następny poprawiony prototyp otrzymał mocniejszy silnik Mitsubishi Kasei 24 oraz płetwę pod usterzeniem zwiększającą stateczność. W trakcie prób okazało się, że system chowanych pływaków wspornikowych jest zawodny i powodował szereg uszkodzeń i katastrof. W związku z tym zrezygnowano z tego i seryjnie produkowane samoloty miały stałe pływaki wspornikowe. Tak zbudowany samolot otrzymał ostatecznie oznaczenie E15K1 i nazwę Shiun (pol. „fioletowa chmura”). Ponieważ okazało się również że system odrzucania pływaka głównego jest zawodny ostatecznie zbudowano zaledwie piętnaście samolotów tego typu łącznie z prototypami.

Użycie bojowe[edytuj | edytuj kod]

Z wyprodukowanych wodnosamolotów zwiadowczy Kawanishi E15K1 do jednostek liniowych trafiło na przełomie 1944/1945 roku sześć samolotów. Znalazły się one w jednostce działającej na południowym Pacyfiku w rejonie wyspy Pulan. W bardzo krótkim czasie zostały one zniszczone przez samoloty myśliwskie przeciwnika. Otrzymały wtedy amerykańskie oznaczenie Norm.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Wodnosamolot Kawanishi H15K Shiun był dolnopłatem o konstrukcji całkowicie metalowej. Kabina dwumiejscowa, całkowicie oszklona. Podwozie pływakowe – stałe (w prototypach próbowano zastosować pływaki częściowo chowane w skrzydła oraz pływak główny odrzucany).

Napęd samolotu stanowiły jeden silnik gwiazdowy napędzający dwa przeciwbieżne śmigła.