Przejdź do zawartości

Kawasaki Heavy Industries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kawasaki Heavy Industries Ltd.
川崎重工業株式会社
Ilustracja
Państwo

 Japonia

Data założenia

15 października 1896

Zatrudnienie

34 010 (31 marca 2013)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Kobe Crystal Tower, siedziba Kawasaki Heavy Industries w Kobe
Shōzō Kawasaki

Kawasaki Heavy Industriesjapoński koncern powstały z połączenia w 1969 r. trzech przedsiębiorstw: Kawasaki Dockyard, Kawasaki Rolling Stock Manufacturing i Kawasaki Aircraft. Marka „Kawasaki” jest obecnie kojarzona głównie z motocyklami, choć dochody przedsiębiorstw pochodzą przede wszystkim z budowy statków, maszyn budowlanych i realizacji wielkich inwestycji budowlanych. Przed i w trakcie II wojny światowej koncern budował też samoloty bojowe i okręty.

Kawasaki zostało założone w 1886 r. przez Shōzō Kawasaki(inne języki), który stworzył ją na bazie stoczni, którą otworzył w 1878 r. Prawdziwym początkiem przedsiębiorstwa, które rozpoczęło działalność jako Kawasaki Dockyard, był rok 1896, w którym stało się spółką. Jej pierwszym prezesem został Kōjirō Matsukata(inne języki). W tym czasie główną działalnością była budowa statków, aż do 1906 r., kiedy przedsiębiorstwo założyło spółkę-córkę Hyugo Works. Od tego czasu zaczęto produkować także maszyny, urządzenia i wagony dla kolejnictwa.

W 1918 r. w powstał departament lotniczy, w którym został skonstruowany pierwszy japoński metalowy samolot.

W 1928 r. Hyugo Works przekształcono w Kawasaki Rolling Stock Manufacturing, w 1937 r. departament lotniczy przekształcił się w Kawasaki Aircraft, a w 1950 r. stalownie zostały przekształcone w Kawasaki Steel Corporation(inne języki). Cztery spółki, które powstały na bazie starej kompanii, uzyskały własną osobowość i niezależność. Specjalizacja wpłynęła znacząco na szybki rozwój korporacji w latach 50. i 60. XX wieku.

W 1961 r. w Kawasaki Aircraft wyprodukowano pierwszy motocykl.

W roku ponownego zjednoczenia przedsiębiorstw (1969) Kawasaki wyprodukowała pierwszego japońskiego robota przemysłowego.

Od 1975 r., kiedy przedsiębiorstwo zaczęło produkować motocykle na rynek amerykański, coraz bardziej zaczęło kojarzyć się z branżą motocyklową. W obecnej chwili Kawasaki należy do wielkiej czwórki (obok Hondy, Suzuki i Yamahy), która kontroluje ponad połowę światowego rynku motocyklowego.

Przedsiębiorstwo ma także duże sukcesy w przemyśle ciężkim: w 1989 otrzymało zamówienie na budowę jednej z wież najdłuższego mostu wiszącego na świecie: Akashi Kaikyō, który został otwarty w 1998 r. W 1991 r. przedsiębiorstwo dostarczyło maszyny do wykopu Eurotunelu.

Wybrane typy produkowanych samolotów:

Wybrane typy produkowanych motocykli:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]