Kay Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej. Zobacz też: Kay Adams – szkocka curlerka.

Kay Adams (ur. 1924) – fikcyjna postać z książkowego bestselleru Maria Puzo Ojciec chrzestny. Postać rozwinięta w późniejszych latach w filmowej trylogii pod tym samym tytułem, wyreżyserowanej przez Francisa Forda Coppolę. W filmie w Kay Adams wcieliła się Diane Keaton.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Postać Kay Adams, żony Michaela Corleone (Al Pacino), od samego początku trylogii została wykreowana na osobowość zupełnie nie pasującą do bezwzględnego świata mafii. Jako Amerykanka, niemająca włoskich korzeni, była też skazana na alienację ze strony krewnych oraz przyjaciół rodziny Corleone. Jej związek z Michaelem początkowo układał się bardzo dobrze, aż do momentu gdy Michael dokonał podwójnego morderstwa na wrogach swojego ojca – dona Vita Corleone. Po tych wydarzeniach Michael wyjechał na Sycylię, co spowodowało ich pierwsze rozstanie (na Sycylii Michael ożenił się z Sycylijką, Apollonią Vitelli, która zginęła później w zamachu bombowym). Po jego powrocie Michael i Kay pobrali się. Z czasem Kay mimowolnie stała się żoną przywódcy mafijnego w USA. Para miała dwoje dzieci:

Kay, już po tym jak Michael został Donem, nawraca się na wiarę katolicką. Codziennie rano, wraz z mamą Corleone, udaje się na mszę do kościoła, by modlić się o duszę męża.

Losy filmowe[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak pozostałe postaci z Ojca chrzestnego, jej postać również została rozbudowana w drugiej i trzeciej części trylogii filmowej. W drugiej części usilnie naciska Michaela na wycofanie się z nielegalnych interesów, lecz w ostateczności zdaje sobie sprawę z bezwzględności własnego męża, zbyt mocno osadzonego w mafijnych porachunkach. Nie mogąc się z tym pogodzić, w tajemnicy poddaje się aborcji, by nie dopuścić do narodzin kolejnego męskiego spadkobiercy tradycji mafijnej. Wkrótce Michael i Kay rozwodzą się. Z kolei w trzeciej części Kay jest ponownie mężatką, nie utrzymującą kontaktu z Michaelem od kilku lat. W wyniku starań Michaela o porzucenie przestępczych działań rodziny Corleone, dochodzi do ocieplenia stosunków między nimi. Ten stan zostaje jednak brutalnie przerwany przez śmierć Mary Corleone, ich córki, która ginie w zamachu skierowanym przeciwko Michaelowi. Po tym zdarzeniu Michael załamuje się, ponownie zrywa kontakt z Kay i wraca na Sycylię, gdzie umiera w samotności.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]