Kayah i Bregović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kayah i Bregović
Album studyjny Kayah oraz Gorana Bregovicia
Wydany 12 kwietnia 1999
Nagrywany 1998-1999
Gatunek pop
Długość 39:50
Wydawnictwo BMG Poland
Producent Goran Bregović, Predrag Milanović, Ognjen Radivojević
Oceny
 • Europopmusic.com 4/5 gwiazdek[1]
Album po albumie
Kayah

Kayah i Bregović – album Kayah i Gorana Bregovicia, wydany 12 kwietnia 1999 roku. Muzycznie zawiera połączenie współczesnego popu i folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową. Płyta zawiera muzykę góralską, cygańską, śpiewy biesiadne, a nawet echa kolędy „Bóg się rodzi”.

O albumie[edytuj | edytuj kod]

Kayah napisała słowa wszystkich piosenek i udzieliła wokalu. Goran Bregović jest autorem muzyki i producentem. Na płycie znajduje się kilka utworów znanych z filmowych płyt Bregovicia, takich jak: Underground, Arizona Dream, Królowa Margot i Czas Cyganów. Udziela się tu jego słynna cygańska orkiestra weselno-pogrzebowa. Z polskich muzyków pojawił się pięcioosobowy góralski zespół wokalny z Zakopanego (obecny Zakopower).

Album sprzedał się w nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy w Polsce[2] i zdobył status diamentowej płyty[3], stając się jednym z największych sukcesów artystyczno-komercyjnych lat 90. Triumfem okazał się występ na Sopot Festival oraz wspólny koncert Kayah i Bregovića 10 września 1999 roku na warszawskim Służewcu, dla ponad 50 tysięcy osób. Sukces płyty w Polsce doprowadził do jej wydania w jedenastu krajach europejskich w roku 2000[4], m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Grecji, Czechach, Słowenii i Chorwacji, a także w Izraelu. We Włoszech, gdzie płyta w pierwszych dwóch tygodniach sprzedaży uplasowała się na 7. miejscu, osiągnęła tam rekordowy poza Polską nakład. Promocja płyty wiązała się z wyjazdem na press-tour do Włoch, a w następnej kolejności do Francji.

W 2000 roku Kayah zdobyła 3 Nagrody Muzyczne Fryderyk w następujących kategoriach: wokalistka roku, album roku pop (Kayah i Bregović) oraz wideoklip roku („Prawy do lewego”). Była również nominowana do piosenki roku („Prawy do lewego”) i jako autor roku (w sumie pięć nominacji). W tym samym roku Kayah zdobyła również 4 Superjedynki, będąc najlepszą wokalistką roku, oraz nagrywając przebój roku („Śpij kochanie, śpij”), najlepszy teledysk („Prawy do lewego”) i najlepszą płytę pop (Kayah i Bregović). Album nagrodzono również Machinerem '99 w kategorii płyta masowa. Artystka wygrała 4 Playboxy '99 w kategoriach: wokalistka roku, dwa razy za przebój roku („Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”) oraz Playbox publiczności. Pozostałe nagrody to: Trofea Elle '99 - nagroda w kategorii: najbardziej stylowa gwiazda pop, koncert Kayah i Bregovića uznano imprezą roku 1999 przez Życie na Gorąco, nagroda miesięcznika Pani - Brązowe Jabłka dla pary roku, Złoty Królik - nagroda przyznawana przez Playboya największym osobowościom polskich mediów, As Empiku za najlepszą sprzedaż Kayah i Bregović oraz Brązowe Otto za wokalistkę roku od czytelników Bravo. Kayah otrzymała również Wiktora '99.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. „Śpij kochanie, śpij” - 4:31
 2. „To nie ptak” - 4:40
 3. „100 lat młodej parze” - 3:09
 4. „Byłam różą” - 3:41
 5. „Trudno kochać” - 3:55
 6. „Prawy do lewego” - 3:25
 7. „Tabakiera” - 4:15
 8. „Čaje Šukarije” - 3:12
 9. „Jeśli Bóg istnieje” - 4:53
 10. „Nie ma, nie ma ciebie” - 3:49

Single[edytuj | edytuj kod]

 • „Śpij kochanie, śpij” - wydany w marcu 1999 roku, stał się jednym z największych hitów tego roku. Wideoklip zawierał fragmenty filmu Operacja Samum, który jednocześnie promował.
 • „Prawy do lewego” - wydany w czerwcu 1999 roku. Obok „Śpij kochanie, śpij”, stał się największym przebojem z płyty. Singel promocyjny oprócz wersji albumowej zawierał Nie Zgadniesz remiks (DJ 600 Volt) i Smolik mix (Andrzej Smolik).
 • „To nie ptak” - wydany w sierpniu 1999 roku. Piosenka cieszyła się dużą popularnością pomimo braku teledysku promującego.
 • „Nie ma, nie ma ciebie” - wydany w grudniu 1999 roku. Singel promocyjny zawierał również wersję live oraz „Miłość ci wszystko wybaczy”, także wykonane na żywo podczas koncertu na Służewcu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]