Przejdź do zawartości

Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka
Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы
Казахская Советская Социалистическая Республика
republika radziecka
1936–1991
Godło Flaga
Godło Flaga
Hymn:
Hymn Kazachskiej SRR
Dewiza: Барлық елдердің пролетарлары, бірігіңдер!
(Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!)
Państwo

 ZSRR

Siedziba

Ałma-Ata

Data powstania

5 grudnia 1936

Data likwidacji

16 grudnia 1991

Zarządzający

Uzakbaj Karamanow

Powierzchnia

2 717 300 km²

Populacja 
• liczba ludności


16 711 900

• gęstość

6,1 os./km²

Języki urzędowe

kazachski, rosyjski

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka, Kazachska SRR, radziecki Kazachstan (ros. Казахская Советская Социалистическая Республика, kaz. Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы) – jedna z republik związkowych ZSRR. Zajmowała powierzchnię 2 717 300 kilometrów kwadratowych i była drugą co do wielkości po Rosji republiką radziecką, a przy tym miała najmniejszą ze wszystkich gęstość zaludnienia. Jej stolicą była Ałma-Ata (obecnie Ałmaty). Władzę w Kazachskiej SRR sprawowała Komunistyczna Partia Kazachstanu.

Utworzono ją w 1920 roku jako Kirgiską ASRR. W 1925 roku przemianowano ją na Kazachską ASRR, a w 1936 roku zmieniono jej status i jako Kazachską SRR włączono bezpośrednio w skład ZSRR.

Kazachska SRR została przemianowana na Republikę Kazachstanu 10 grudnia 1991, a sześć dni później ogłosiła niepodległość. Była ostatnią republiką, która opuściła Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (16 grudnia 1991). Dziesięć dni później (26 grudnia 1991) Związek Radziecki został rozwiązany. Republika Kazachstanu dołączyła do Organizacji Narodów Zjednoczonych 2 marca 1992. Stolica Kazachskiej SRR – Ałma-Ata, była do 1998 roku stolicą niepodległego Kazachstanu. Później przeniesiono stolicę do Astany.

Kazachstan zawdzięcza swoją nazwę Kazachom (naród zaliczany do ludów tureckich), którzy w drugiej połowie XV wieku, po wyzwoleniu się spod władzy Chanatu Uzbeckiego, utworzyli Chanat Kazachski. W 1847 roku, w wyniku dobrowolnego porozumienia z Rosją, Chanat Kazachski został zlikwidowany.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej wiele zakładów produkcyjnych zostało przeniesionych do Kazachskiej SRR. Został tam wybudowany Semipalatinsk-21 (poligon przeznaczony do testów broni nuklearnej), a także powstał w 1955 roku Kosmodrom Bajkonur (najstarszy i największy obiekt tego typu na świecie).

Sekretarze Generalni Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu

[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Kazachskiej SRR

[edytuj | edytuj kod]