Kazimieras Garšva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimieras Garšva (ur. 11 listopada 1950 w Linkowie) – litewski językoznawca, przewodniczący nacjonalistycznego stowarzyszenia "Vilnija".

W latach 1968-73 studiował literaturę i filologię litewską na Wileńskim Uniwersytecie Państwowym, naukę kontynuował na Uniwersytecie im. Łomonosowa (1973-76). W 1973 roku podjął pracę w Instytucie Języka Litewskiego.

W 1977 roku obronił dysertację na temat samogłosek w języku litewskim ("Priegaidės fonologinėje sistemoje remiantis lietuvių kalbos medžiaga"). W 1993 roku uzyskał habilitację.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i 5 książek oraz współautorem "Gramatyki współczesnej języka litewskiego". Zajmuje się badaniem dialektów języka litewskiego i jego historią, fonetyką i etymologią.

Stoi na czele radykalnej antypolskiej organizacji "Vilnija" broniącej rzekomo zagrożonej litewskości Litwy Wschodniej. Stowarzyszenie wsławiło się m.in. żądaniem delegalizacji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie za działania sprzeczne z konstytucją, dyskryminację języka litewskiego w samorządach Wileńszczyzny oraz rozniecanie waśni narodowych[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • "Lietuvos rytai" (1993)
  • "Armija Krajova Lietuvoje" (cz. I. II - 1995, 1999)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]