Kazimierz Bross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Bross (ur. 4 lutego 1894 w Witkowie k. Gniezna, zaginął 1939?) – lekarz, wydawca czasopism.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie nauczyciela Konstantego i Heleny z domu Knast. Po skończeniu gimnazjum w Gnieźnie studiował medycynę we Wrocławiu, Monachium i Berlinie, gdzie uzyskał doktorat. Podczas studiów zaangażował się w działalność tajnych organizacji młodzieżowych, tzw. Grup Narodowych. Po powrocie do Polski w 1918 wziął udział w powstaniu wielkopolski (w walkach na terenie Opalenicy, Nowego Tomyśla i Zbąszynia). Na krótko wyjechał następnie do Berlina i Pragi, by po powrocie osiąść w Poznaniu. Został członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i współpracownikiem czasopisma „Nowiny Lekarskie”, w którego komitecie redaktorskim zasiadał od stycznia 1921 do marca 1922.

Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym i towarzyskim powstały tzw. poznańskie wieczory lekarskie: regularne zgromadził poznańskich lekarzy praktyków. Wygłaszane na spotkaniach referaty, przeznaczone były przede wszystkim dla lekarzy praktyków. Wiele z nich miało dużą wartość naukową i w oparciu o nie powstało czasopismo „Medycyna Praktyczna”, które Bross redagował i wydawał od 1927 do 1939roku. Początkowo miesięcznik, później dwutygodnik, cieszył się wśród lekarzy w całej Polsce dużym powodzeniem. Bross założył też ściśle naukowe czasopismo „Patologia” (1930–1938). Oprócz pracy redaktorskiej i wydawniczej, Kazimierz Bross napisał też kilkadziesiąt prac z zakresu patologii ogólnej, anatomii patologicznej, interny, zagadnień społeczno–lekarskich i zawodowych, oraz Przyczynki do historii powstania wielkopolskiego (1935). W działaniach swoich nie ograniczał się do kraju - był wielkim zwolennikiem przyjaźni polsko–czechosłowackiej i współzałożycielem Francuskiego Towarzystwa Hematologicznego (Societe d'Hematologie Francaise).

Żonaty z lekarką Janiną Panieńską. W sierpniu 1939 został powołany do wojska i zaginął bez wieści.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 81-82. ISBN 83-01-02722-3.