Kazimierz Granzow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lucjan Kazimierz Granzow (ur. 1832 - zm. 1912) - warszawski przedsiębiorca budowlany pochodzenia niemieckiego, założyciel Zakładów Cegielnianych Kazimierza Granzowa w Kawęczynie, wierny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kawęczyńskie Zakłady Cegielniane Kazimierza Granzowa utworzone w 1866 działały przez ok. 80 lat jako jedne z największych i najsłynniejszych w Królestwie Polskim. Zostały one całkowicie zniszczone w okresie drugiej wojny światowej. Obecnie na terenie tym znajduje się Elektrociepłownia Kawęczyn.

Jego firma zbudowała Wielką Synagogę w Warszawie. Kazimierz Granzow kierował pracami budowlanymi przy wznoszeniu takich budynków jak Szpital im. Dzieciątka Jezus, budynek Teatru Małego (zwanego Teatrem Granzowa), kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie, pałacyku Raua, budynków dworcowych kolei terespolskiej i kolei nadwiślańskiej i inne. Przyczynił się do wydania pierwszego w języku polskim podręcznika murarstwa[1].

Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie[2] w alei 1. W roku 2011 prowadzone były prace przy remoncie kaplicy Granzowa[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Remont Kaplicy Granzowa. Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, 2011-06-06. [dostęp 2011-12-16].
  2. Kazimierz Granzow. nieobecni.com.pl. [dostęp 2011-12-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]