Kazimierz Greger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kazimierz Greger (ur. 3 lutego 1887 w Inowrocławiu, zm. 23 października 1967) – polski popularyzator fotografii, handlowiec, wydawca i mecenas.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób Kazimierza Gregera na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Ukończył gimnazjum w Poznaniu, a następnie studia ekonomiczne w Berlinie. Praktykę fotograficzną nabył we Wrocławiu i Dreźnie. Po powrocie do Poznania założył zakład fotograficzny przy ul. Wiktorii (obecnie Gwarna). Po rozbudowie w 1912 r., zakład został przeniesiony na ul. Berlińską (obecnie 27 grudnia) gdzie firma zajmowała front kamienicy pod adresami 18-20 (obecnie znajduje się tam parking koło Teatru Polskiego).

Podczas powstania wielkopolskiego Greger wykonał zdjęcia dokumentujące to wydarzenie historyczne, dziejące się w bezpośredniej bliskości jego zakładu. W późniejszym okresie jego zdjęcia z tego okresu znalazły się w wielu albumach zawierających zdjęcia z okresu powstania. Niektóre ze swoich zdjęć Greger sprzedawał także jako pocztówki.

Lata 20-XX wieku to okres świetności jego firmy – Greger spłaca swojego wspólnika, a jego firma Foto-Greger staje się największą fotograficzną firmą handlową w Polsce obejmując terytorium całego kraju. Po 1934 r., firma zatrudniała ok. 50 pracowników i była organizacyjnie podzielona na szereg działów. Firma posiadała duży dział wysyłkowy obejmujący zasięgiem cały kraj. Dzienna korespondencja przekraczała 500 listów do klientów. Firma posiadała laboratorium, zajmowała się poradnictwem, była pionierem w zakresie fotografii barwnej w Polsce. Raz w roku firma bezpłatnie sprawdzała i konserwowała przesłany sprzęt fotograficzny. Greger był wydawcą jednego z pierwszych i zarazem największego w Polsce czasopisma fotograficznego „Wiadomości Fotograficznych” ukazującego się w latach 1932-1939. Gazeta wydawana była w nakładzie 5 tys. egzemplarzy i ceniona była[przez kogo?] za wysoki poziom poligraficzny. Co roku wydawał także „Poradnik Foto Gregera” stanowiący połączenie poradnika z katalogiem w jednym. Poradnik zawierał około 250 str., z czego 100 stanowiło poradnik, a 150 – katalog. Klientom firmy, którzy dokonali zakupu za sumę ponad 100 zł. prenumeratę na okres jednego roku przyznawano za darmo. Greger był także organizatorem cieszącego się duża popularnością - dorocznego konkursu fotograficznego . W 1939 r., Foto-Greger otworzył swoją filię także w Warszawie na ul. Nowy Świat.

W czasie II wojny światowej Greger został pozbawiony większości swojego majątku, zarządzając jedynie sklepem w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego, udostępnił laboratorium i materiały fotograficzne - fotografom dokumentującym walki powstańcze. Po wojnie władze Polski Ludowej pozbawiły go ocalałego z działań wojennych majątku. Przez pewien czas pracował w Krakowie, Wrocławiu, aż wreszcie osiadł w Warszawie.

Zmarł 23 października 1967 r., i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Firma Foto-Greger była sponsorem sprzętu i materiałów fotograficznych wykorzystanych podczas wyprawy rowerowej Kazimierza Nowaka po Afryce w latach 1931-1936.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odznaczenia Krzyżem Zasługi. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 260 z 11 listopada 1936. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Latoś - "1000 słów o fotografii" (Wydawnictwo MON; Warszawa; 1979; ​ISBN 83-11-06232-3​) wyd. II
  • Artykuł Jakuba Grajewskiego „Foto-Greger – czyli słów parę o czasach gdy Poznań był fotograficzn? potęg? na mapie Polski” na stronie Poznańskiej Grupy Fotograficznej z 10 grudnia 2006 r.