Kazimierz Grześkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Grześkowiak
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1941
Ostrów Wielkopolski
Data i miejsce śmierci 12 stycznia 1999
Lublin
Zawód, zajęcie pisarz, kompozytor
Odznaczenia
Zasłużony Działacz Kultury

Kazimierz Grześkowiak (ur. 4 marca 1941 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 12 stycznia 1999 w Lublinie) – polski pisarz, artysta estradowy, kompozytor, satyryk, z wykształcenia filozof.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Studiował na orientalistyce Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Ukończył filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Debiutował w 1967 na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W roku 1968 zdobył Grand Prix VI KFPP czyli nagrodę MKiS za piosenkę Odmieniec do muzyki Katarzyny Gärtner, a w 1970 Nagrodę Telewizji Polskiej za piosenkę To je moje. Współpracował z Katarzyną Gärtner przy Mszy beatowej.

Od 1969 związany z Silną Grupą pod Wezwaniem, z którą wystąpił podczas otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku w Niemczech.

Do najbardziej znanych utworów jego autorstwa należą: Odmieniec, Panny z Cicibora, Chłop żywemu nie przepuści, W południe, To je moje. Grześkowiak mawiał, że do śpiewania zainspirował go Jędrzej Wowro, świątkarz beskidzki. Jego pamięci dedykowana była piosenka Salonowy świątek.

Zagrał w filmie Rzeczpospolita babska i do tego filmu skomponował piosenkę Była wojna. Do filmu Milion za Laurę napisał (a także wykonał) piosenkę Kawalerskie noce.

W 1979 otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”[1].

Zmarł na atak serca[2]. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Pamięć o artyście[edytuj | edytuj kod]

W restauracji Hades w Lublinie do tej pory serwowana jest golonka à la Grześkowiak (golonka gotowana w wódce) – według przepisu Kazimierza Grześkowiaka[3].

26 lutego 2000 Lubelska Federacja Bardów nagrała w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie koncert z utworami Grześkowiaka. Materiał ten pierwotnie był przygotowywany wspólnie przez zespół i Kazimierza Grześkowiaka, do premiery jednak nie doszło z powodu śmierci artysty. Płyta CD z zapisem koncertu (LFB Kazimierzowi Grześkowiakowi) wydana została w roku 2001, przez firmę Max Media.

Kazik Staszewski z zespołem Kazik na Żywo nagrał piosenkę Kazimierza Grześkowiaka W południe, która znalazła się na albumie Las Maquinas de la Muerte oraz na koncertowym albumie Występ. W roku 2008 Kazik nagrał solową płytę z piosenkami Silnej Grupy pod Wezwaniem zatytułowaną Silny Kazik pod wezwaniem.

W Ostrowie Wielkopolskim uhonorowany ulicą swojego imienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
  2. Kazimierz Grześkowiak. teatrnn.pl.
  3. Menu [on-line], [w:] strona Restauracji Hades w Lublinie [dostęp: 25 września 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta, Ostrów Wielkopolski – Poznań 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]