Kazimierz Klimczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Klimczak
Szron
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1914
Ciepłowo
Przebieg służby
Lata służby 1936–1946
Siły zbrojne Wojsko Polskie

Armia Krajowa

Jednostki 67 Pułk Piechoty, Obwód Ochota Armii Krajowej
Stanowiska dowódca plutonu
Główne wojny i bitwy II wojna światowa (kampania wrześniowa, powstanie warszawskie)
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Warszawski Krzyż Powstańczy Medal „Pro Patria” Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie POL Medal Pamiatkowy 70 Roczn Powstania Warszawskiego BAR.svg Medal „Pro Bono Poloniae” Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Kazimierz Klimczak, ps. „Szron” (ur. 15 lutego 1914 w Ciepłowie) – pułkownik WP, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego i jego najstarszy żyjący uczestnik[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie[2]. Od 1936 służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 pp w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Ciężko ranny został pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie[3]. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946.

Działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Awanse i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego[4][5].

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem „Pro Patria”, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego[6][7], Medalem „Pro Bono Poloniae”, Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]