Kazimierz Kozłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Kozłowski
Miejsce zamieszkania Szczecin
Narodowość polska
Tytuł naukowy prof.dr hab.
Alma Mater Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Gdańsku
Uczelnia Uniwersytet Szczeciński
Stanowisko profesor

Kazimierz Kozłowski (ur. 1942 w Podlipkach) – polski historyk, archiwista, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, profesor zwyczajny specjalizujący się w historii współczesnej i historii Pomorza Zachodniego[1].

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Chrustowie i Ujściu, następnie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży. Edukację kontynuował w poznańskim Studium Nauczycielskim. Pracował jako nauczyciel historii w szkole podstawowe oraz liceum w Gryficach. W 1968 roku przeprowadził się do Świnoujścia, gdzie kierował Wydziałem Kultury przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Równolegle podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku historia, które ukończył w 1971 roku z tytułem magistra.

Od 1975 roku związany jest z Szczecinem, gdzie przez 32 lata pełnił funkcję dyrektora Archiwum Państwowego. W 1980 roku obronił pracę doktorską w Instytucie Historii UAM, a w 1994 roku rozprawę habilitacyjną na tej samej uczelni. Poza pracą w archiwum profesor K. Kozłowski prowadził zajęcia w Instytucie Historii oraz wykłada w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie pełni funkcji kierownika Zakładu Historii Społecznej i Badań Regionalnych. Poza tym jest członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Szczecinie oraz przewodniczy Radzie Naukowej Książnicy Pomorskiej. Wypromował pięciu doktorów i około 300 magistrów oraz napisał kilkanaście recenzji rozpraw habilitacyjnych i doktorskich. Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych i kilkunastu publikacji książkowych[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Chrobak. Piękny jubileusz. 70-lecie urodzin prof. zw. dr. hab. Kazimierza Kozłowskiego – historyka, archiwisty i politologa. „Przegląd Zachodniopomorski”, s. 91-97, 2013. Szczecin: Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego. ISSN 0552-4245. 
  2. M.Machałek, J.Macholak, E.Włodarczyk: Od polonizacji do europeizacji Pomorza Zachodniego. Warszawa-Szczecin: Wydawnictwo Kadruk, Uniwersytet Szczeciński, Archiwum Państwowe w Szczecinie, 2012, s. 624. ISBN 978-83-89341-88-4.
  3. Edyta Kowalczyk. Vivant professores. „Przegląd Uniwersytecki”, 2004-05-01. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński. ISSN 1427-4736.