Kazimierz Kwiatkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Kazimierza Kwiatkowskiego w Hội An, w Wietnamie

Kazimierz Kwiatkowski (ur. 2 lipca 1944 w Pacholu, zm. 1997 w Huế w Wietnamie znany jako "Kazik") – polski architekt, konserwator zabytków[1].

Kierował pracami konserwatorskimi w Wietnamie od 1981 r. do swojej śmierci w 1997 r. Jego praca była odpowiedzią na apel wystosowany przez UNESCO, a mający na celu pomoc w odbudowie i zachowaniu wietnamskich zabytków zniszczonych przez wojnę i czas[2]. Kwiatkowski jest jednym z niewielu obcokrajowców, upamiętnionych pomnikiem w Wietnamie. Dedykowane mu tablice pamiątkowe znajdują się w Purpurowym Zakazanym Mieście (pałac cesarski) w Huế i w sanktuarium religijnym Czamów w Mỹ Sơn[3]. W 2007 r. w Hội An odsłonięto pomnik Kazimierza Kwiatkowskiego, uważanego tutaj za męża opatrznościowego, który uchronił zabytkowy kompleks przed likwidacją i przyczynił się do sukcesu miasta. Jemu przypisuje się główną zasługę wpisania starego miasta Hội An do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO[4]. Autorem pomnika jest wietnamski rzeźbiarz Phạm Hồng[5]. Pomnik znajduje się przy ulicy Trần Phú pod nr 138 w Parku Kazika, nazwanym tak na cześć Kwiatkowskiego. Ożenił się z Więcesławą Kwiatkowską i miał z nią troje dzieci: Bartłomieja, Katarzynę i Mateusza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nota biograficzna Kazimierza Kwiatkowskiego w muzeum w Mỹ Sơn
  2. Jacek Zygmunt Matuszak, Kazimierz Kwiatkowski (1944-1997) Wspomnienie niezwykłego człowieka, Warszawa-Hanoi 2016, s. 45.
  3. Polish archaeologist honoured with statue in Vietnam(ang.)(dostęp 27 października 2009)
  4. A lifetime is not enough to thank Kazik(ang.)(dostęp 27 października 2009)
  5. Một đời người không đủ nói lời cảm ơn Kazik (wiet.)(dostęp 12 kwietnia 2017)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]