Kazimierz Osuchowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Osuchowski
Rosomak, Głowacz
Ilustracja
Kazimierz Osuchowski (ze zbiorów NAC)
porucznik piechoty porucznik piechoty
Data i miejsce urodzenia

18 stycznia 1915
Dekszmiany (powiat wileński)

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1944
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1944

Siły zbrojne

Polskie Siły Zbrojne
Armia Krajowa

Jednostki

Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, Oddział V Łączności KG AK (kompania „Zagroda”), Batalion Miłosz

Stanowiska

dowódca plutonu, dowódca dyspozycyjnego patrolu saperów z miotaczem ognia

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
bitwa o Narwik
powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941)
Krzyż Wojenny 1914-1918 ze srebrną gwiazdą (Francja)
Grób Kazimierza Osuchowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Kazimierz Osuchowski ps. „Rosomak”, „Głowacz” (ur. 18 stycznia 1915 w Deksznianach (powiat wileński), zm. 8 sierpnia[1] 1944 Warszawie) – porucznik piechoty Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny, powstaniec warszawski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kazimierz Osuchowski był synem Bogusława i Marii Anny z domu Migurskiej. Miał siostrę Marię Natalię (1903–1975), późniejszą żonę Janusza Tymowskiego[2].

We wrześniu 1939 roku był pracownikiem Konsulatu RP w Chicago. W listopadzie 1939 dotarł do Francji, gdzie został skierowany do Szkoły Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan, po czym przydzielono go do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, w której walczył jako dowódca plutonu w 2 kompanii broni towarzyszącej 2 Półbrygady. Brał udział w bitwie o Narwik, po czym ponownie służył we Francji.

Wraz z grupą żołnierzy, w tym późniejszymi cichociemnymi: kpt. Kazimierzem Szternalem oraz ppor. Jerzym Buyno w październiku 1940 r. próbował dotrzeć jachtem „Laribaut” do Gibraltaru. Wskutek sztormu i uszkodzenia jachtu grupa ok. 23 polskich żołnierzy musiała zawinąć do portu Tossa de Mar w Hiszpanii. Tam zostali aresztowani, od 18 listopada uwięzieni w obozie koncentracyjnym w Miranda de Ebro. Zwolniony z obozu w lutym 1942 r. Ponownie aresztowany przez Hiszpanów w listopadzie 1942 r., podczas próby przekroczenia granicy z Portugalią, ponownie osadzony w obozie koncentracyjnym w Miranda de Ebro. Zwolniony 16 stycznia 1943 r. wraz z 400 innymi więźniami po dziesięciodniowej głodówce protestacyjnej. 29 stycznia dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie odbył staż w oddziałach brytyjskich.

Cichociemny[edytuj | edytuj kod]

Zgłosił się do służby w Kraju. Od 22 października 1943 w dyspozycji Oddziału Personalnego Sztabu naczelnego Wodza. Po przeszkoleniu w dywersji zaprzysiężony na Rotę AK 23 września 1943 roku, przydzielony do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.

Zrzucony do okupowanej Polski w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1944 roku w operacji lotniczej „Weller 16", którą dowodził kpt. naw. Kazimierz Wünsche. Zrzut na placówkę odbiorczą „Klosz”, ok. 23 km od Grójca. Razem z nim skoczyli: kpt. Franciszek Cieplik ps. Hartrak, rtm. Jan Kanty Skrochowski ps. Ostroga oraz mjr. Kazimierz Szternal ps. Zryw.

Po skoku Osuchowski otrzymał przydział do Okręgu Wilno AK. Przydział nie został zrealizowany. Od 29 lipca 1944 roku służył w Oddziale V Łączności Komendy Głównej Armii Krajowej, w komórce łączności „Załoga”.

W powstaniu warszawskim walczył jako dowódca dyspozycyjnego patrolu saperów z miotaczami ognia przydzielonego od 8 sierpnia do batalionu „Miłosz” operującego w Śródmieściu Południowym.

Został śmiertelnie ranny w nocy z 8 na 9 sierpnia 1944 roku w czasie nocnego ataku na niemiecki bunkier broniący dojścia do Sejmu. Zmarł kilka godzin później. Według metryki zgonu, wystawionej 28 kwietnia 1947 w Londynie przez Biskupa Polowego Wojsk Polskich, zmarł 8 sierpnia 1944 (zobacz dokument na tej stronie). Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A 27, rząd 5, miejsce 5)[3].

Tablica w kościele św. Jacka w Warszawie, upamiętniająca poległych cichociemnych, w tym Kazimierza Osuchowskiego

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Kazimierz Osuchowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Osuchowski - Cichociemny » Cichociemni elita dywersji [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 2022-08-05] (pol.).
  2. Profil Kazimierza Osuchowskiego na stronie Wielkiej genealogii Marka Minakowskiego. [dostęp 2013-12-21].
  3. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.
  4. Łukomski G., Polak B., Suchcitz A., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945, Koszalin 1997, s. 475.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]