Kazimierz Pańtak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Pańtak
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1949
Szczecin
Poseł II kadencji Sejmu
Okres od 19 września 1993
do 20 października 1997
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Kazimierz Pańtak (ur. 5 stycznia 1949 w Szczecinie) – polski polityk, samorządowiec, radca prawny, poseł na Sejm II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od okresu liceum należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej, w którym pracował później jako przewodniczący w powiecie szprotawskim. Od 1973 do 1979 działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1979 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, następnie uzyskał uprawnienia radcy prawnego.

Pełnił funkcję posła na Sejm II kadencji, wybranego z listy Unii Pracy w okręgu zielonogórskim. W trakcie kadencji przeszedł do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (po poparciu wbrew linii UP Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w 1995), z list którego nie uzyskał ponownie mandatu. W trakcie kadencji 33 razy występował przed Trybunałem Konstytucyjnym. Od 1998 do 2014 zasiadał w sejmiku lubuskim z ramienia SLD (nie uzyskał następnie reelekcji). W latach 1998–2006 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku. W 2011 kandydował z ramienia SLD do Senatu, zajmując 3. miejsce spośród 4 kandydatów w okręgu. W 2014 również bez powodzenia kandydował z listy SLD-UP do Parlamentu Europejskiego.

Prowadzi własną kancelarię w Zielonej Górze. Zasiadał w przeszłości w organach okręgowej izby radców prawnych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 1997 został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]