Kazimierz Piechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kazimierz Piechowski
Data i miejsce urodzenia 3 października 1919
Rajkowy
Narodowość  Polska
Alma Mater Politechnika Gdańska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919 w Rajkowach) – więzień niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, uciekinier z niemieckiego obozu, żołnierz AK, absolwent Politechniki Gdańskiej[1], prześladowany i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i sąd stalinowski.

Życiorys[edytuj]

Pochodzi z rodu szlacheckiego Piechowskich herbu Leliwa z Piechowic pod Kościerzyną, szeroko rozgałęzionego na całym Pomorzu, w Polsce, Niemczech, USA i innych krajach.

Od najmłodszych lat związany z Tczewem, gdzie przed wojną był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego.

II wojna światowa[edytuj]

Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wraz z drugim transportem więźniów od czasu jego utworzenia. Piechowski otrzymał numer obozowy 918. Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka[2].

Ucieczka z Auschwitz-Birkenau[edytuj]

Steyr 220

Obawiając się fizycznej eksterminacji, po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami: por. AK Stanisławem Jasterem, ukraińskim mechanikiem Eugeniuszem Benderą i księdzem Józefem Lempartem z Wadowic włamali się do magazynu mundurów i broni, wykradli samochód esesmański Steyr 220 i uzbrojeni wyjechali nim przez punkt kontrolny tzw. dużego łańcucha straży wokół terenu obozowego. Piechowski, przebrany w mundur oficera nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego, wyniesiona z domu rodzinnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie, nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Piechowski.

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w której szeregach walczył do końca wojny.

Po wojnie[edytuj]

Po powrocie na Pomorze podjął pracę. Po donosie dotyczącym akowskiej przeszłości został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.

Swoje losy opisał w książce „Byłem numerem”. Z inspiracji dr. Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany „Uciekinier[3].

Wypowiedzi Kazimierza Piechowskiego z 2012 zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym pt. Jaster. Tajemnica Hela z 2014, opowiadającym o Stanisławie Jasterze[4]. W styczniu 2015 r. w audycji Polskiego Radia "Godzina Prawdy" jeszcze raz opowiedział swoją historię Michałowi Olszańskiemu[5].

Postanowieniem prezydenta RP z 16 lipca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polski[6].

Upamiętnienie[edytuj]

 • W styczniu 2006 na wniosek Senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała Kazimierzowi Piechowskiemu tytuł Honorowego Obywatela.
 • Piechowskiemu poświęcono polski film dokumentalny reżyserii Marka Pawłowskiego, zatytułowany Uciekinier (2006)[7].
 • Katy Carr brytyjska piosenkarka z polskimi korzeniami, poświęciła ucieczce Kazimierza Piechowskiego z Auschwitz swoją piosenkę „Kazik Kommander’s Car” z albumu „Coquette”[8][9].
 • Audytorium w budynku Collegium sub Horologio w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu otrzymało imię Kazimierza Piechowskiego[10].

Przypisy

 1. http://wiadomosci.onet.pl/zuchwaly-swiadek/tbh6v Zuchwały świadek
 2. Byłem numerem... świadectwa z Auschwitz, oprac. Kazimierz Piechowski, Wyd. Sióstr Loretanek, Warszawa 2003, ​ISBN 83-7257-122-8​. (Zawiera: Byłem numerem 918 / Kazimierz Piechowski. Byłam numerem 45887 / Eugenia Bożena Kaczyńska. Byłem numerem 1055 / Michał Ziółkowski).
 3. Uciekinier, reż. Marek Tomasz Pawłowski, Polska 2006, 53 min, dostępny na: tvp.pl [dostęp: 15 czerwca 2015].
 4. Jaster. Tajemnica Hela. filmpolski.pl. [dostęp 28 listopada 2014].
 5. Uciekinier z Auschwitz: "Swój plan oparłem na głupocie", polskieradio.pl, 2 stycznia 2015 [dostęp: 15 czerwca 2015].
 6. M.P. z 2015 r. Nr , poz. 875
 7. Uciekinier. filmpolski.pl. [dostęp 28 listopada 2014].
 8. Katy Carr i „Kazik Kommander’s Car”.
 9. Piosenka Katy Carr pt. „Kommander’s Car” dedykowanej ucieczce Piechowskiego z Auschwitz Youtube.
 10. PWSZ w Oświęcimiu uhonorował słynnego uciekiniera z Auschwitz Kazimierza Piechowskiego. oswiecim.naszemiasto.pl, 31 maja 2014. [dostęp 28 listopada 2014].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]