Kazuma Kenzaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazuma Kenzaki
Postać z Kamen Rider Blade
Pierwsze wystąpienie 1 odc. (Blade)
Ostatnie wystąpienie 31 odc. (Decade)
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Przynależność człowiek (do 49 odcinka)
Nieumarły (od 49 odcinka)
Data urodzenia 1982 rok
Rodzina nieznani z imienia rodzice (nie żyją)
Inne informacje
Wiek 22 lata
Zajęcie pracownik Wydziału Badań Archeologicznych

Kazuma Kenzaki (jap. 剣崎一真 Kenzaki Kazuma) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider. Główny bohater jej czternastej odsłony – Kamen Rider Blade, w której wciela się w tytułowego Kamen Ridera Blade'a (jap. 仮面ライダーブレイド Kamen Raidā Bureido). Na ekranie zadebiutował 25 stycznia 2004. Wystąpił we wszystkich odcinkach serialu.

Biografia i charakter postaci[edytuj | edytuj kod]

Kazuma Kenzaki urodził się w 1982 roku (w chwili akcji serialu ma 22 lata). Jest człowiekiem o dobrym sercu i chęci pomocy innym, ale uważa się za wyrzutka i introwertyka. Posiada także duży iloraz inteligencji. Z drugiej strony Kenzaki jest osobą narwaną i naiwną. Ciężko mu pogodzić się z tym, że ktoś go zdradza. Z racji swego częściowego zamknięcia w sobie ma niewielu przyjaciół – najlepszym dla niego przyjacielem stał się Kotarō Shirai. Mimo to, czasem dochodzi między nimi do sporów, głównie przez ciekawość Kotarō do rzeczy związanych z B.O.A.R.D.'em lub Nieumarłymi. Kenzaki rzadko kiedy wyjawia komuś swe uczucia a także stara się czasem ukryć pewne fakty.

Gdy Kenzaki miał 11 lat jego rodzice zginęli w pożarze. Rychło pogrążył się w sobie, jednak po kilkunastu latach odnalazł pracę w Instytucie B.O.A.R.D. do którego przyjęto go po testach inteligencji, wytrzymałości oraz eksperymentach na jego ciele. Kiedy został wybrany do obsługi Blade'a poznał Sakuyę Tachibanę – użytkownika Systemu nr 1 – Garrena. Dwójka stała się partnerami i w ciągu dwóch miesięcy zamknęła aż trzech Nieumarłych. Wówczas odkryto, że Kenzaki podczas fuzji z DNA Nieumarłego łączy się z nim w dość dużym stopniu, choć nie od razu.

Podczas jednej z walk Kenzaki i Tachibana byli obserwowani przez amatora fantastyki naukowej – Kotarō Shiraia, który przyjął Kenzakiego do swojego domu po tym, jak ten został eksmitowany przez właścicielkę poprzedniego lokalu. Warunkiem mieszkania było dawanie Kotarō informacji o B.O.A.R.D.'zie. Tamtego wieczoru siedziba organizacji została zniszczona, a większość pracowników zginęła. Przetrwała jedynie koleżanka Kenzakiego – Shiroi Hirose, zaginął Karasuma – szef B.O.A.R.D.'u, zaś Tachibana zdezerterował po tym, jak doszło do kłótni i bójki między nim a Karasumą. Kenzaki uznał, że Tachibana zdradził go i zabił Karasumę, jednak okazało się, że ich szef żyje, zaś sam Tachibana traci siły panowanie nad sobą. Kenzaki i Hirose lokują nową bazę w domu Kotarō i przenoszą z dawnej bazy ocalały sprzęt. Trójka sukcesywnie odnajduje grasujących Nieumarłych, jednak Kenzaki postawił sobie za cel odnalezienie Tachibany. Dodatkowo rozpoczął rywalizowanie z tajemniczym Kamen Riderem Chalicem, a po czasie odkrywa, że jest nim osobnik o nazwisku Hajime Aikawa. Mimo to pochodzenie jego mocy będzie jeszcze przez dłuższy czas nieznane.

Pewnej nocy Kenzaki został porwany przez popleczników tajemniczego Isaki, który okazał się być Nieumarłym Pawiem. Isaka dążył do stworzenia czwartego systemu Ridera, do czego potrzebny byli mu zahipnotyzowani naukowcy a także Karasuma, który stworzył Garrena i Blade'a. Z racji dużego poziomu synchronizacji Kenzakiego z Bladem, potwór postanawia przetestować go w walce z Nieumarłym Trylobitem, którego w konsekwencji Kenzaki pokonuje. Synchronizacja była stała, jednak w pewnym momencie rosła bardzo szybko. Doprowadziło to do wkroczenia na scenę Garrena oraz Chalice'a, który okazał się współpracować z porywaczami. Po wielu próbach zostaje stworzony czwarty system – Leangle, ale by działał potrzeba schwytać Nieumarłego z Kategorii As. Kenzaki stara się powstrzymać Tachibanę od schwytania Nieumarłego Pająka, lecz bezskutecznie. Ludzie Isaki porywają licealistę Mutsukiego Kamijō, który okazał się kompatybilny z mocą Nieumarłego. Staje się on Kamen Riderem Leanglem i początkowo stanowi problem dla reszty, ponieważ Nieumarły Pająk nie został odpowiednio zamknięty i sprawuje nad nim kontrolę. Kenzaki stara mu się wytłumaczyć, że bycie Riderem jest pracą ciężką i nie dającą żadnych zysków. W końcu Mutsuki opanował moce Leangle'a i dołączył do Riderów.

System Ridera nr 2: Blade[edytuj | edytuj kod]

Blade jest drugim systemem stworzonym przez B.O.A.R.D. do walki z Nieumarłymi. Strój Blade'a jest granatowy, a z wyglądu przypomina rohatyńca herkulesa. Przystosowany jest do krótkodystansowej walki bronią tnącą (mieczem). Z racji tego, że każdy Rider w serialu jest przyporządkowany jednemu z czterech kolorów karcianych, kolorem Blade'a jest pik (♠). Blade jest pierwszym tytułowym Riderem w historii, którego strój jest niebieski.

Broń i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

 • Blay Buckle (jap. ブレイバックル Burei Bakkuru) – pas, którego Kenzaki używa do przemiany w Blade'a. Jest to drugi po Garrenie system Kamen Riderów stworzony przez B.O.A.R.D. do walki z Nieumarłymi. Blay Buckle jest dostosowany do karty ♠A: Change Beetle (Nieumarły Żuk), po której wsadzeniu do zapinki pasa ten rozwija się na brzuchu Kenzakiego. Aktywacja systemu następuje po wypowiedzeniu przez użytkownika słowa "Henshin" (jap. 変身) i pociągnięciu za dźwignię w urządzeniu, które wydaje odgłos "Turn Up!" i wytwarza projekcję, przez której przebiegnięcie jest ostatnim etapem transformacji.
 • Blay Rouzer (jap. ブレイラウザー Burei Rauzā) – podstawowa broń Blade'a, zaawansowana technologicznie szabla, która służy do walki, a także do przechowywania oraz skanowania kart. By skorzystać z mocy karty, Blade musi wyciągnąć kartę ze slotu, a następnie przeciągnąć ją po bocznej stronie ostrza. Wówczas (w zależności od tego, jaką karta daje moc) energia z niej trafia albo do ciała Blade'a albo do Blay Rouzera. Za pomocą tej broni Blade może wykonać jeden ze swoich ostatecznych ataków zwany Lightining Slash. Broń ta zostaje nieco wydłużona podczas walki Blade'a w Formie Waleta, zaś w Formie Króla może zostać wezwana do wykonania ataku Straight Flush. Maksymalnie można w nim przeskanować jednocześnie trzy karty.
 • Blue Spader (jap. ブルースペイダー Burū Supeidā) – motocykl Blade'a. Posiada ograniczone możliwości korzystania z kart, zwykle chodzi o zwiększenie mocy natarcia bądź prędkości.
 • Rouze Absorber (jap. ラウズアブソーバー Rauzu Abusōbā) – specjalne urządzenie, dzięki któremu Blade może zmieniać swoje formy. W środku znajdują się trzy sloty na trzy najsilniejsze karty (walet, dama i król). Żeby zmienić formę na Formę Waleta, Blade musi wsadzić do głównego skanera kartę ♠Q: Absorb Capricorn (Nieumarły Koziorożec), a następnie przeciągnąć przez boczny skaner kartę ♠J: Fusion Eagle (Nieumarły Orzeł). Analogicznie, używając karty ♠K: Evolution Caucasus (Nieumarły Atlas) Blade może przejść do Formy Króla (jednak musi mieć wszystkie karty w swoim kolorze). Wówczas główny skaner zostaje przykryty odpowiednią plakietką (czerwono-złotą z orłem w Formie Waleta, niebiesko-złotą z żukiem w Formie Króla).
 • King Rouzer (jap. キングラウザー Kingu Rauzā) – najsilniejsza broń Blade'a, której może użyć tylko w Formie Króla. Jest to złoty miecz, który w środku posiada skaner kart. W przeciwieństwie do Blay Rouzera, skanowanie karty polega na wsunięciu jej do środka, zaś zamiast nazwy mocy karty urządzenie to czyta jej kolor i wartość. Broń ta może być użyta do ataków: Royal Straight Flush, Straight Flush oraz Four Cards. Maksymalnie można w nim przeskanować jednocześnie pięć kart.

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Forma Asa (jap. エースフォーム Ēsu Fōmu, Ace Form) – podstawowa i najsłabsza forma Blade'a. Podczas transformacji Kenzakiego w Ridera przybiera on właśnie tą formę. System podczas działania tej formy czerpie energię z karty ♠A: Change Beetle (moc Nieumarłego Żuka). Forma ta nie różni się zdolnościami od podstawowych form innych Riderów, z wyjątkiem wyglądu oraz używania miecza jako podstawowego oręża Ridera. Kenzaki dzięki swej dużej synchronizacji z systemem może za pomocą Rouze Absorbera przejść w inne formy. Zbroja w tej formie ma kolor szary.
 • Forma Waleta (jap. ジャックフォーム Jakku Fōmu, Jack Form) – druga forma Blade'a, w którą Rider może przejść dzięki urządzeniu zwanym Rouze Absorberem, które wykorzystuje moce kart ♠J: Fusion Eagle (moc Nieumarłego Orła) oraz ♠Q: Absorb Capricorn (moc Nieumarłego Koziorożca). Siła i zdolności Blade'a zwiększają się, wydłuża się ostrze Blay Rouzera, zaś zbroja staje się złota i posiada skrzydła, co umożliwia Riderowi latanie.
 • Forma Króla (jap. キングフォーム Kingu Fōmu, King Form) – trzecia i najpotężniejsza forma Blade'a. Podobnie jak w przypadku Formy Waleta do przemiany jest potrzebny Rouze Absorber, który wykorzystuje moce kart ♠K: Evolution Caucasus (moc Nieumarłego Kaukazkiego) oraz ♠Q: Absorb Capricorn (moc Nieumarłego Koziorożca). Kenzaki mógł użyć tej formy dopiero wtedy, gdy osiągnął odpowiedni poziom synchronizacji z systemem, a co ważniejsza schwytał wszystkich 13 Nieumarłych w swym kolorze. Karty w tej formie łączą się ze strojem Blade'a tworząc złotą zbroję i zmieniając kolor kombinezonu na czarny. Karty natomiast uzyskują złoty kolor. Blade otrzymuje do walki miecz zwany King Rouzerem. Zmniejsza się sprawność Ridera, ale powiększają się za to jego siła i odporność. Forma ta posiada jednak poważną wadę – jej częste używanie skutkuje powolnym osłabieniem systemu Blade'a. Ponadto z powodu dużego poziomu synchronizacji z DNA 13 Nieumarłych Kenzaki zaczął używać tej formy nagminnie, co w konsekwencji doprowadziło do jego mutacji w Nieumarłego.

Karty[edytuj | edytuj kod]

 • ♠A: Change Beetle (Nieumarły Żuk, 0 AP) - używana przez Kenzakiego do przemiany w Blade'a, poprzez wsadzenie jej do Blay Buckle'a i pociągnięcie dźwigni w pasie.
 • ♠2: Slash Lizard (Nieumarła Jaszczurka, 400 AP) - używana przez Blade'a do wzmocnienia cięć Blay Rouzerem.
 • ♠3: Beat Lion (Nieumarły Lew, 600 AP) - używana przez Blade'a do wzmocnienia ataków pięścią.
 • ♠4: Tackle Boar (Nieumarły Dzik, 800 AP) - używana przez Blade'a do ulepszenia szarży na wroga.
 • ♠5: Kick Locust (Nieumarła Szarańcza, 1000 AP) - używana przez Blade'a do wzmocnienia kopnięć.
 • ♠6: Thunder Deer (Nieumarły Jeleń, 1200 AP) - używana przez Blade'a do wzmocnienia ataków o moc piorunów.
 • ♠7: Metal Trilobite (Nieumarły Trylobit, 1200 AP) - używana przez Blade'a do zwiększenia odporności na ataki; przemienia jego ciało w metal.
 • ♠8: Magnet Buffalo (Nieumarły Bawół, 1400 AP) - używana przez Blade'a do przyciągania i odpychania przeciwnika oraz władzy nad siłą magnetyczną.
 • ♠9: Mach Jaguar (Nieumarły Jaguar, 1600 AP) - używana przez Blade'a do zwiększenia szybkości i zwinności.
 • ♠10: Time Scarab (Nieumarły Skarabeusz, 1800 AP) - używana przez Blade'a do kontroli nad czasem.
 • ♠J: Fusion Eagle (Nieumarły Orzeł, 2400 AP) - używana przez Blade'a do przejścia w Formę Waleta gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze.
 • ♠Q: Absorb Capricorn (Nieumarły Koziorożec, 2000 AP) - używana przez Blade'a wraz z Rouze Absorberem. Stanowi pośrednictwo do przemiany w Formę Waleta lub Króla.
 • ♠K: Evolution Caucasus (Nieumarły Atlas, 4600 AP) - umożliwia Blade'owi przemianę w Formę Króla gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze. Podczas używania tej formy, wszystkie karty Kenzakiego stają się złote.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Lightning Blast (jap. ライトニングブラスト Raitoningu Burasuto) – podstawowy atak ostateczny Blade'a będący kopnięciem. Blade może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♠5 i ♠6. Wówczas wykonuje kopnięcie wspomagane piorunami. Koszt punktów ataku to 2200 AP.
 • Lightning Sonic (jap. ライトニングソニック Raitoningu Sonikku) – ulepszona wersja Lightning Blast, do kombinacji dochodzi jeszcze moc karty ♠9, przez co Blade przed kopnięciem biegnie w stronę przeciwnika z ogromną szybkością. Koszt punktów ataku to 3800 AP.
 • Lightning Slash (jap. ライトニングスラッシュ Raitoningu Surasshu) – atak ostateczny Blade'a z użyciem Blay Rouzera. Może być wykonany zarówno w Formie Asa jak i w Formie Waleta. Blade może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♠2 i ♠6. Wówczas wykonuje cięcie mieczem wspomagane piorunami. Koszt punktów ataku to 1600 AP.
 • Royal Straight Flush (jap. ロイヤルストレートフラッシュ Roiyaru Sutorēto Furasshu, Poker Królewski) – najsilniejszy atak Blade'a, który może wykonać jedynie w Formie Króla. Korzystając z mocy kart od ♠10 do ♠A Blade może za pomocą King Rouzera wykonać potężne cięcie. Atak ten występuje w dwóch wersjach – cięcie z szarżą na przeciwnika bądź cięcie laserowym promieniem. Koszt punktów ataku to 10800 AP.
 • Straight Flush (jap. ストレートフラッシュ Sutorēto Furasshu, Poker) – atak, który Blade może wykonać jedynie w Formie Króla. Korzystając z mocy kart od ♠2 do ♠6 Blade może wezwać Blay Rouzera jako swój drugi miecz i wykonać cięcie obydwoma mieczami. Koszt punktów ataku to 4000 AP.
 • Four Cards (jap. フォーカード Fō Kādo, Kareta) – atak, który Blade może wykonać jedynie w Formie Króla, przy współpracy z innymi Riderami. Każdy z Riderów oddaje Blade'owi swoje szóstki (♦6, ♥6 i ♣6), zaś sam Blade do kombinacji dodaje karty ♠6 i ♠K. Dzięki mocy czterech szóstek Blade może wykonać cięcie wspomagane czterema żywiołami. Koszt punktów ataku to 9400 AP.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwa Ridera – Blade po angielsku oznacza ostrze. Ma to związek z tarotowym kolorem mieczy, który jest odpowiednikiem pików ze zwykłych kart.
 • Postać Kenzakiego/Blade'a została bohaterem znanego w Japonii memu zwanego "Onduru/Ondul" (オンドゥル). Pomysł na mem wziął się z pierwszego odcinka serialu, kiedy to Kenzaki poczuł się wstrząśnięty zdradzieckim zachowaniem Tachibany i krzyknął do niego: "Czy ty naprawdę nas zdradziłeś?" (本当に裏切ったんですか? Hontō ni uragittandesu ka?). Takayuki Tsubaki, odtwórca Kenzakiego, wypowiedział kwestię w nerwowy sposób, ale brzmiała ona, jakby Blade mówił w obcym języku (おんどぅるるらぎったんでぃすか? Onduru ruragittandisu ka?, Cze ty nas neprywdę zdrodziłeś?). Nazwa memu pochodzi od pierwszego słowa niefortunnie wypowiedzianej kwestii, zaś nawiązania do niej znalazły nawet miejsce w oficjalnych produkcjach Toei z udziałem Blade'a.
 • Toei po odkryciu przeszłości aktora grającego Kenzakiego – Takayukiego Tsubakiego postanowiło z tego powodu dać rolę kolejnego głównego Ridera osobie nieco starszej, niż standardowo mężczyźnie po dwudziestce. Tsubaki przed wygraniem castingu do serialu zagrał w gejowskim filmie pornograficznym. Mimo początkowej niechęci do Tsubakiego, Toei zaprosiło go 4 lata po zakończeniu emisji Blade'a do serialu Kamen Rider Decade. Aktor propozycję przyjął i po raz kolejny wcielił się w Kenzakiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]