Kedma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kedma
‏קדמה‎
Ilustracja
Widok na wioskę Kedma
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Południowy

Wysokość

101 m n.p.m.

Populacja (2009)
• liczba ludności


189

Położenie na mapie Dystryktu Południowego
Mapa konturowa Dystryktu Południowego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kedma”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kedma”
Ziemia31°42′05″N 34°46′32″E/31,701389 34,775556
Strona internetowa

Kedma (hebr. קדמה; pol. Postęp; pisownia w ang. Qedma) – wieś młodzieżowa położona w Samorządzie Regionu Jo’aw, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na niewielkim wzgórzu na południowym skraju Szefeli, blisko pustyni Negew, w odległości około 17 kilometrów od Morza Śródziemnego. W jej otoczeniu znajdują się moszawy Timmorim, Arugot, Nachala, Segulla, Nir Banim, Zerachja i Awigedor, oraz arabska wieś Al-Azi.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców Kedmy[1]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Kedma został założony w nocy z 5 na 6 października 1946, jako jedno z jedenastu osiedli żydowskich utworzonych w północnej części pustyni Negew w ramach operacji „11 Punktów na Negewie” (hebr. הנקודות, 11 HaNekudot) realizowanej przez Agencję Żydowską.

Podczas I wojny izraelsko–arabskiej w 1948 kibuc znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie linii frontu z wojskami egipskimi. Ze względu na trudności społeczne i gospodarcze kibuc został opuszczony pod koniec maja 1962. W 1979 utworzono tutaj szkołę z internatem, tworząc wieś młodzieżową[2].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Budynek szkoły w Kedma

W Kedmie znajduje się gimnazjum z internatem i obiektami sportowymi. Instytucja specjalizuje się w edukacji młodzieży z zaburzeniami w zachowaniu, którzy porzucili normalne szkoły i mają trudności z przystosowaniem się w społeczeństwa. W szkole uczy się około 140 uczniów w wieku 13-18 lat. Szkoła umożliwia im zdobycie zawodu i stara się pomóc wejść w dorosłe życie[3].

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Z obiektów sportowych w wiosce jest hala sportowa, siłownia, boiska do piłki nożnej i koszykówki, oraz korty tenisowe. Jest tu także niewielki ogród zoologiczny.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Szkoła posiada własne niewielkie gospodarstwo rolne, oborę, warsztaty mechaniczne i stolarnię.

Przy wiosce znajduje się pas startowy dla małych samolotów opylających pola pestycydami.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na zachód na drogę ekspresową nr 40 (Kefar SawaKetura), którą jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Timmorim i miasta Kirjat Malachi, lub jadąc na południe dojeżdża się do moszawów Nir Banim i wioski komunalnej Wardon.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centralne Biuro Statystyczne. [w:] Centralne Biuro Statystyczne [on-line]. [dostęp 2011-08-24]. (hebr.).
  2. Kedma. [w:] Samorząd regionu Yoav [on-line]. [dostęp 2011-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]. (hebr.).
  3. About us. [w:] Kedma Village [on-line]. [dostęp 2011-08-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]