Keith (Szkocja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Keith
Baile Chèith
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Council area

Moray

Populacja
• liczba ludności


4690
(2016)

Położenie na mapie Moray
Mapa konturowa Moray, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Keith”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Keith”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Keith”
Ziemia57°32′34,07″N 2°57′19,79″W/57,542797 -2,955497
Strathisla Distillery
Keith - kościół katolicki

Keith (gael. Baile Chèith) - małe miasteczko na północy Szkocji. Ludność: około 5 tysięcy mieszkańców. Keith podzielone jest na nowe i stare miasto zwane Fife Keith. Najstarsza część miasta zbudowana została około 1180 roku. Najwięcej osiedli usytuowanych jest w górnej części osady, nad rzeką. Lokacji dokonał w 1755 roku hrabia Findlater. Keith położone jest na skrzyżowaniu dróg A95 i A96. W miasteczku znajduje się centrum zdrowia, dentyści, optycy i wiele salonów fryzjerskich oraz studio tatuażu i piercingu. Keith posiada trzy szkoły: Keith Grammar School, Keith Primary School oraz St Thomas RC Primary School.

Doroczne obchody Keith Country Show są ważnym wydarzeniem w całej północno-wschodniej Szkocji.

Historia i kultura[edytuj | edytuj kod]

Z "Kronik Keith", opracowanych w XIX wieku, dowiadujemy się, że pierwotnie miasto znane było jako "Kethmalruff". Nazwa była hołdem złożonym świętemu Rufusowi, co sugeruje, że pierwszy kościół w Keith zbudowany był w średniowieczu w tzw. Epoce Ciemności (dowodzić tego może także starożytny cmentarz, zachowany w dawnym stylu, mimo iż kościół został przebudowany w stylu wiktoriańskim). Są to jednak tylko hipotezy, nie potwierdzone archeologicznie. Językiem miejscowym był w przeszłości Doric, używano także szkockiej odmiany języka Gaelic. Obecnie mieszkańcy Keith, podobnie jak wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, posługują się językiem angielskim.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W Keith znajduje się muzeum tartanu, słynnej szkockiej tkaniny w kratę, z której szyje się słynne na cały świat kilty. Miasteczko znajduje się ponadto na początku szlaku whiskey słodowej (m.in. Glenfiddich Whiskey, będącej produktem lokalnym), posiada trzy destylarnie, w tym Strathisla Distillery, jedną z najstarszych w całym rejonie Highlands. Z Keith do Dufftown biegnie 11-milowa zabytkowa trasa kolejowa. Towarzystwo Dziedzictwa Keith (The Keith Heritage Group) opublikowało wiele map, przeznaczonych dla turystów, przemierzających okoliczne szlaki. Dwa razy w roku odbywają się w Keith uroczystości, przyciągające turystów z całego kraju. Pierwsza z nich to TMSA Keith Festival, przypadające na drugi weekend czerwca i poświęcone tradycyjnej muzyce regionu. W tym czasie w Keith odbywają się koncerty, konkursy, sesje muzyczne. W drugi weekend sierpnia miasto celebruje the Keith Country Show. Pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 1872 roku i do dnia dzisiejszego tradycyjnie polega na przyznawaniu nagród zwierzętom hodowlanym oraz zabawach familijnych.

Sport w Keith[edytuj | edytuj kod]

W miasteczku znajduje się pole golfowe, trzy korty tenisowe, klub bilardowy, kort do gry w squasha, skate park, boiska futbolowe, wielka hala sportowa oraz basen z siłownią i sauną. W Keith działa także klub krykietowy.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Keith w większości są wyznania anglikańskiego. W miasteczku działa jedna parafia katolicka, w której pracują także polscy księża.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]