Keith Haring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Keith Haring
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 maja 1958
Reading

Data i miejsce śmierci

16 lutego 1990
Nowy Jork

Narodowość

Amerykanin

Dziedzina sztuki

street art

Epoka

pop-art

podpis
Strona internetowa

Keith Haring (ur. 4 maja 1958 w Reading, zm. 16 lutego 1990 w Nowym Jorku) – amerykański artysta współczesny tworzący w nurtach pop-art i street art.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Bardzo wcześnie zaczął interesować się sztuką. W latach 1976–1978 studiował grafikę na uczelni artystycznej The Ivy School of Professional Art w Pittsburghu. W wieku 20 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zainspirowany sztuką graffiti rozpoczął studia w School of Visual Arts.

Jego pierwsze prace zauważone przez szerszą publiczność to rysunki kredą w nowojorskim metrze, uwiecznione przez fotografa Tseng Kwong Chi. Jego prace często poruszały tematy polityczne i społeczne – bezpieczny seks, homoseksualizm i AIDS.

W 1980 artysta zorganizował wystawę w Klubie 57, wtedy też uczestniczył w „Times Square Exhibitons”. Jego pierwsza znacząca ekspozycja odbyła się w Tony Shafrazi Gallery w 1981 r. W następnym roku wziął udział w wystawie Documenta 7 w Kassel, w Niemczech.

W 1982 poznał wielu innych artystów, między innymi: Futura 2000, Kenny'ego Scharfa, Madonnę i Jean-Michel Basquiata. W kolejnym roku brał udział w Whitney Biennial, jak również w São Paulo Biennale. W tym czasie poznał Andy'ego Warhola, który był tematem kilku jego prac np. Andy Mouse. Jego przyjaźń z Warholem odgrywała dużą rolę w sukcesie artystycznym.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mural Haringa w Barcelonie

Urodził się w stanie Pensylwania, dorastał w Kutztown. W 1988 roku wykryto u niego wirusa HIV, co skłoniło go do założenia Keith Haring Foundation – fundacji zbierającej fundusze na rzecz organizacji opiekujących się dziećmi czy też chorymi na AIDS. Haring zmarł 16 lutego 1990 roku w wieku 31 lat, w wyniku powikłań związanych z AIDS[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Keith Haring, www.haring.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-02] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]