Keith Haring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Keith Haring
Keith Haring (1986).jpg
Keith Haring w 1988 roku
Imiona i nazwisko Keith Haring
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1958 Reading
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1990 Nowy Jork
Dziedzina sztuki street art
Styl pop-art
Strona domowa

Keith Haring (ur. 4 maja 1958 w Reading, zm. 16 lutego 1990 w Nowym Jorku) – amerykański artysta współczesny tworzący w nurtach pop-art i street art.

Kariera[edytuj]

Bardzo wcześnie zaczął interesować się sztuką. W latach 1976–1978 studiował grafikę na uczelni artystycznej The Ivy School of Professional Art w Pittsburghu. W wieku 20 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zainspirowany sztuką graffiti rozpoczął studia w School of Visual Arts.

Jego pierwsze prace zauważone przez szerszą publiczność to rysunki kredą w nowojorskim metrze, uwiecznione przez fotografa Tseng Kwong Chi.

W 1980 artysta zorganizował wystawę w Klubie 57, wtedy też uczestniczył w "Times Square Exhibitons". Jego pierwsza znacząca ekspozycja odbyła się w prestiżowej Tony Shafrazi Gallery w 1981 r. W tym samym roku wziął udział w wystawie Documenta 7 w Kassel, w Niemczech.

W 1982 poznał wielu innych artystów, między innymi: Futura 2000, Kenny'ego Scharfa, Madonnę i Jean-Michel Basquiat. W kolejnym roku brał udział w Whitney Biennial, jak również w São Paulo Biennale. W tym czasie poznał Andy'ego Warhola, który był tematem kilku jego prac np. Andy Mouse. Jego przyjaźń z Warholem odgrywała dużą rolę w sukcesie artystycznym.

Życie prywatne[edytuj]

Urodził się w stanie Pensylwania, dorastał w Kutztown. Otwarcie przyznawał się do homoseksualizmu. W 1988 roku wykryto u niego wirusa HIV, co skłoniło go do założenia Keith Haring Foundation - fundacji zbierającej fundusze na rzecz organizacji opiekujących się dziećmi czy też chorymi na AIDS. Haring zmarł 16 lutego 1990 roku w wieku 31 lat, w wyniku powikłań związanych z AIDS.[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]