Kekchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kekchi
Ilustracja
Dzieci Kekchi w Belize
Populacja

1 030 000 (2020)

Miejsce zamieszkania

Gwatemala 1.011.000
Belize 19.000

Język

kekczi

Religia

katolicyzm (77%), ewangelikalizm (19,9%) i religie plemienne

Pokrewne

Kicze, Mam, Tzeltalowie, Kanjobal

Kekchi (zwani też Qʼeqchiʼ) – plemię Majów z Gwatemali, obecne również w Belize. Ich populację szacuje się na ponad 1 milion, a rodzimym językiem jest kekczi[1]. Są największą grupą językową Majów w Gwatemali[2].

Ich głównym zajęciem jest rolnictwo, w tym uprawa kukurydzy i fasoli. Domy budują ze strzechy i tyczek, bez okien, a za łóżka służą im hamaki. W większości nawróceni na katolicyzm, jednak kult przedchrześcijańskich bóstw jest dobrze zachowany, a najważniejszym z nich jest Tzultacaj (Tzuultaq'ah), bóg gór i dolin[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Terytorium przodków Kekchi biegnie od Cobán i góry Xucaneb na zachodzie, wzdłuż dolin rzek Sierra Yalijux i Cahabón na wschód do Lanquín i góry Itzamna na wschodzie. Kiedy przybyli Hiszpanie, Kekchi byli mało znaczącą ludnością Majów w regionie. Historycznie Kekchi byli ludem górskim, marginalizowanym przez silniejsze grupy: Chol, Lakandon i Acala. W ciągu ostatnich stu lat liczba mieszkańców Kekchi znacząco wzrosła. Wyemigrowali (lub zostali wysiedleni do prac plantacyjnych) na niziny Izabal i Belize, a następnie na niziny w północnej Alta Verapaz i Petén[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. People Cluster - Maya, Joshua Project [dostęp 2020-04-12].
  2. a b Q'eqchi' Maya, Community Cloud Forest Conservation [dostęp 2020-04-12] (ang.).
  3. Kekchí, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-04-12] (ang.).