Kelewan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kelewan – jeden z fikcyjnych światów opisanych w książkach Raymonda E. Feista i Janny Wurts. Kelewan opisany został po raz pierwszy w książce tego pierwszego w książce "Magician" (polski tytuł "Mistrz magii"). Dokładny opis tej planety zawarty jednak został dopiero w "Trylogii Imperium".

Zarys świata[edytuj | edytuj kod]

Kelewan to stary świat, który niegdyś zamieszkany był przez inteligentne rasy całkiem odmienne od panujących tam dziś Tsuranich, spośród których przeżyli jedynie Thunowie oraz Cho'ja. Większość rud metali została wydobyta już przed przybyciem Tsuranich. By zaradzić brakowi metali używa się tam specyficznych, odpowiednio spreparowanych skór oraz niektórych odmian drewna, którym zapewnia się twardość porównywalną metalom. Przedmiot codziennego użytku na Midkemii, taki jak przykładowo klucz, na Kelewanie wart byłby fortunę.

Rasy[edytuj | edytuj kod]

Kelewan zamieszkany jest przez cztery odmienne inteligentne rasy, Tsuranich, Thuril, Cho'ja oraz Thunów. Dwie pierwsze z nich są dwunożne, zaś pozostałe dwie, jako powstałe na Kelewanie, a nie przybyłe z innych światów, są sześcionożne.

Tsurani to rasa przypominająca ludzi, której elementy kulturowe czerpią z kultur Japonii, Korei, Chin a także od Azteków. Ich przeciętny wzrost to ok. 5 stóp, zaś człowiek o wzroście 5'7" uważany jest za wysokiego. Są oni potomkami ludu, który uciekł na Kelewan z innego świata w czasie Wojen Chaosu.

Thuril to rasa podobna to Tsuranich, jednakże posiadająca swój własny, odmienny język i zwyczaje. Choć istnieje pomiędzy nimi pokój, często przerywany jest mniejszymi czy większymi działaniami zaczepnymi. Obydwie rasy żyją w oddzielnych krajach/kontynentach. Oni także są ucieknierami przybyłymi na Kelewan w czasie Wojen Chaosu w mniej więcej tym samym czasie jak i Tsurani. W świecie z którego pochodzili podróżowali na skrzydlatych wężach (nawiązanie do mitologii Azteków), te jednak wyginęły z powodu bardziej chłodnego klimatu Kelewanu, i pozostały jedynie jako symbole mitologiczne.

Cho'ja to rasa zbliżona do mrówek, jednak znacznie większa (w przybliżeniu równa wzrostem i wagą ludziom). Posługują się zarówno swoim własnym językiem, jak i językiem Tsuranich z którymi są w sojuszu. Cho'ja żyją w społecznościach podobnych do mrowisk, w których istnieje królowa a funkcje innych osobników są ściśle określone. Większość minerałów jakie wydobywane są na Kelewanie (choć i tak to drobne ilości) pochodzi właśnie z kopalni Cho'ja.

Rasa Thun podobna jest do Centaurów. Jest to nomadyczna rasa której przodkowie zamieszkiwali Kelewan na długo przed przybyciem Tsuranich czy ludu Thuril. Wskutek ciągłych walk z Tsuranimi zostali oni jednak zepchnięci do znajdującej się na północy Kelewanu tundry. Co roku wkraczające w dojrzałość Thuny wyruszają na południe na Tsuranich. Aby udowodnić, iż są już dojrzałe każdy z nich musi zdobyć i przynieść ze sobą głowę Tsuraniego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Świat Kelewan składa się z trzech głównych kontynentów o których wiemy. Na północy leży Imperium Tsuruanni, oddzielone od "Zaginionego Lądu" Tsubar na południu Morzem Krwi. Na wschodzie leży Konfederacja Thuril.

Bogowie Kelewanu[edytuj | edytuj kod]

Bogowie którzy niegdyś "zamieszkiwali" świat Kelewanu zostali obaleni w dawnych czasach, gdy na planetę przybyli Tsurani i inni ucieknierzy, przez Bogów nowo przybyłych ras.