Kelly McGillis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kelly McGillis
Ilustracja
Imię i nazwisko Kelly Ann McGillis
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1957
Newport Beach, Kalifornia

Kelly McGillis (ur. 9 lipca 1957 w Newport Beach, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kiedy miała 15 lat otrzymała w szkole średniej pierwszą nagrodę za udział w inscenizacji Wąż (The Serpent). Studiowała na Pacific Conservatory of Performing Arts w Santa Maria, w stanie Kalifornia. Aktorstwa uczyła się w prestiżowej The Juilliard School na nowojorskim Manhattanie. W 1982 roku pojawiła się na festiwalu szekspirowskim w Nowym Jorku jako Dona Elvire w spektaklu Don Juan.

Karierę filmową rozpoczęła w kinowej komedii Reuben, Reuben (1983) i dramacie telewizyjnym CBS Słodki rewanż (Sweet Revenge, 1984) u boku Aleca Baldwina. Zwróciła na siebie uwagę w melodramacie sensacyjnym Świadek (Witness, 1985), zdobywając za rolę wdowy Rachel Lapp nominację do nagrody Złotego Globu i Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Po kasowym sukcesie filmu Top Gun (1986), gdzie zabłysnęła jako instruktorka pilotażu i astrofizyki Charlotte 'Charlie' Blackwood, zagrała postać prokurator Kathryn Murphy w dramacie sądowym Oskarżeni (The Accused, 1988).

W 1988 roku powróciła na scenę Folger Shakespeare Theatre w spektaklu Kupiec wenecki (The Merchant of Venice), zagrała także w produkcjach scenicznych Dwunasta noc (Twelfth Night), Mary Stuart i Miarka za miarkę (Measure For Measure). W 1994 roku zadebiutowała na scenie broadwayowskiej w sztuce Henryka Ibsena Hedda Gabler z Roundabout Theatre Company. W 2004 roku podróżowała po Stanach Zjednoczonych z przedstawieniem Absolwent (The Graduate, 2004) w roli pani Robinson.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była trzykrotnie mężatką:

  • z aktorem Barrym Tubbem,
  • z Boydem Blackiem (1979-1981)
  • z Fredem Tillmanem (1989-2002) (z którym ma dwie córki – Kelsey i Sonorę).

Spotykała się z Donem Yesso (1988). Jest właścicielką restauracji 'Kelly's' w Key West, na Florydzie. W 2009 roku przyznała publicznie, że jest lesbijką[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy