Kellyanne Conway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kellyanne Conway
Kellyanne Fitzpatrick
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 stycznia 1967 r.
Camden

Zawód, zajęcie

prawniczka, komentatorka polityczna, konsultantka polityczna, polityk

Faksymile

Kellyanne Conway (ur. 20 stycznia 1967 r. w Camden) – amerykańska prawniczka, komentatorka polityczna, konsultantka polityczna i polityk, od 20 stycznia 2017 r. doradca (Counselor to the President) prezydenta USA Donalda Trumpa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona 20 stycznia 1967 r.[1] w Camden w New Jersey[2] jako Kellyanne Fitzpatrick, wychowywała się w Atco w południowym New Jersey[3] i w Waterford Township[4]. Po rozwodzie rodziców, który nastąpił, gdy miała trzy lata, była wychowywana przez matkę, babkę i dwie niezamężne ciotki, które z pochodzenia były Włoszkami[3][2]. Jako nastolatka przez osiem lat[2] pracowała przy zbiorach jagód – w 1984 roku została wybrana Miss New Jersey Blueberry[3].

W swoich wspomnieniach przyznała, że jej dom był całkowicie apolityczny. W szkole średniej napisała do lokalnej gazety list, w którym poparła demokratyczną kandydatkę na wiceprezydenta Geraldine Ferraro. Wkrótce potem jednak zaczęła się identyfikować z Republikanami – jak twierdzi pod wpływem przemówienia Ronalda Reagana[3].

Uczęszczała do St. Joseph's High School w 1985 r., następnie ukończyła politologię na Trinity College w Waszyngtonie[4] i prawo na George Washington University[3]. Po studiach odbyła praktykę w biurze sędziego w Waszyngtonie, przez cztery lata była też wykładowcą w George Washington University Law Center[5]. Również zaraz po studiach zaczęła pracę dla konsultanta politycznego Franka Luntza, jednak w 1995 roku założyła własną firmę doradczą Polling Company, która zajmowała się wspieraniem Partii Republikańskiej w pozyskiwaniu głosów kobiet. Dzięki zaangażowaniu w kampanie najważniejszych polityków Partii Republikańskiej zyskała renomę eksperta w dziedzinie kobiecego elektoratu[3]. W latach 1990. występowała w mediach w charakterze ekspertki od wizerunku politycznego[2].

28 kwietnia 2001 roku[1] wyszła za mąż za prawnika George'a T. Conwaya III[3], z którym ma czworo dzieci[1]. W 2006 roku małżeństwo mieszkało w apartamentowcu Trump World Tower, a Conway znalazła się w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej[3]. W 2012 r. została doradczynią Newta Gingricha, który starał się wówczas o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich. W 2014 r. lobbowała wśród Republikanów na rzecz zalegalizowania pobytu 11 milionów nielegalnych imigrantów[2].

W marcu 2015 roku[2] odrzuciła ofertę Trumpa, który zaoferował jej pracę przy swojej kampanii prezydenckiej i poparła senatora Teda Cruza oraz została jego doradczynią. Po zakończeniu prawyborów Trump zwolnił menadżera kampanii Coreya Lewandowskiego, a w sierpniu 2016 r. Conway została pierwszą kobietą na stanowisku szefa kampanii Partii Republikańskiej. Po zwycięstwie Trumpa przyjęła propozycję zostania doradcą w jego administracji. Jako doradca prezydenta zajmowała się głównie kontaktami z mediami. W tym czasie była często krytykowana za powoływanie się na nieprawdziwe informacje. Z powodu częstej nieobecności żony Trumpa w Waszyngtonie „New York Magazine” nazwał ją nawet „funkcyjną pierwszą damą”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kellyanne Conway w bazie IMDb (ang.)
  2. a b c d e f Kim jest Kellyanne Conway, najpotężniejsza kobieta w administracji Trumpa?. [w:] Polityka [on-line]. 2017-03-05. [dostęp 2017-04-18].
  3. a b c d e f g h i Natalia Szewczak: Kellyanne Conway. Lwica Donalda Trumpa. [w:] Forbes [on-line]. Ringier Axel Springer Polska, 2017-04-17. [dostęp 2017-04-18]. (pol.).
  4. a b Kellyanne Conway. Biography.com. [dostęp 2017-04-18]. (ang.).
  5. Kellyanne Conway Biography. Articlebio.com. [dostęp 2017-04-18]. (ang.).