Kelvingrove Art Gallery and Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Front budynku

Kelvingrove Art Gallery and Museum (pol. Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove) jest pierwszym założonym w Glasgow i całej Szkocji muzeum, posiada jedne z największych zbiorów sztuki w Europie.

Od czasu renowacji jest to najbardziej popularne muzeum w Szkocji jak i w całej Wielkiej Brytanii poza Londynem[1]. Muzeum położone jest w zachodniej części miasta, przy brzegu rzeki Kelvin. Naprzeciw znajduje się architektonicznie podobna Sala Kelvina, która została zbudowana w nawiązującym stylu kilkanaście lat później, na miejscu poprzedniej sali zniszczonej przez ogień. Konstrukcja Kelvingrove częściowo została sfinansowana przez dochody z Międzynarodowej Wystawy w Parku Kelvingrove w 1888. Galeria została zaprojektowana przez John W. Simpsona, otwarcie nastąpiło w 1901 roku. Budynek zbudowany jest w stylu hiszpańskiego baroku i zachowuje typową dla mieszkańców Glasgow tradycję używania czerwonego piaskowca. Kevingrove posiada jeden z najpiękniejszych zbiorów rękodzielnictwa i militariów na świecie oraz pokaźny zbiór malarstwa.

Po zamknięciu obiektu w 2003 roku, a następnie długiej i kosztownej renowacji 11 lipca 2006 nastąpiło ponowne otwarcie Kelvingrove. Ceremonii przewodniczyła sama Elżbieta II. Koszt prac wyniósł 28 milionów funtów[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]