Kelvingrove Art Gallery and Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kelvingrove Art Gallery and Museum
Ilustracja
Front budynku
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Miejscowość

Glasgow

Położenie na mapie Glasgow
Mapa konturowa Glasgow, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kelvingrove Art Gallery and Museum”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kelvingrove Art Gallery and Museum”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole znajduje się punkt z opisem „Kelvingrove Art Gallery and Museum”
55,868608°N 4,290636°W/55,868608 -4,290636
Strona internetowa

Kelvingrove Art Gallery and Museum (pol. Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove) jest pierwszym założonym w Glasgow i Szkocji muzeum.

Od czasu renowacji jest to najbardziej popularne muzeum w Szkocji jak i w całej Wielkiej Brytanii poza Londynem[1]. Muzeum położone jest w zachodniej części miasta, przy brzegu rzeki Kelvin. Naprzeciw znajduje się architektonicznie podobna Sala Kelvina, która została zbudowana w nawiązującym stylu kilkanaście lat później, na miejscu poprzedniej sali zniszczonej przez ogień. Konstrukcja Kelvingrove częściowo została sfinansowana przez dochody z Międzynarodowej Wystawy w Parku Kelvingrove w 1888. Galeria została zaprojektowana przez John W. Simpsona, otwarcie nastąpiło w 1901 roku. Budynek zbudowany jest w stylu hiszpańskiego baroku i zachowuje typową dla mieszkańców Glasgow tradycję używania czerwonego piaskowca. Kevingrove posiada jeden z najpiękniejszych zbiorów rękodzielnictwa i militariów na świecie oraz pokaźny zbiór malarstwa.

Obiekt zamknięto w 2003. Po renowacji otwarto Kelvingrove 11 lipca 2006. Ceremonii przewodniczyła Elżbieta II. Koszt prac wyniósł 28 milionów funtów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]