Kemari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gra w Kemari na festiwalu japońskim w chramie Tanzan

Kemari (jap. 蹴鞠 dosł. "piłka kopana"?)gra wymagająca aktywności całego ciała, w której nie ma rywalizacji pomiędzy graczami, wygranych ani przegranych. Była popularna w Japonii od VIII do XII w., a obecnie przeżywa swój renesans. Najprawdopodobniej została zainspirowana przez chińską grę cuju[potrzebne źródło].

Kemari polega na jak najdłuższym utrzymaniu w powietrzu piłki (jap. mari?). W tym celu współpracują wszyscy gracze, których może być od 5 do 8. Piłkę można dotykać tylko stopami. Osoba będąca przy piłce (jap. 鞠足 mariashi?) może wykonać dowolną ilość podbić, aby uzyskać kontrolę nad mari. Następnie podaje ją do następnego gracza. Podczas pracy nad uzyskaniem kontroli krzyczy się ariyaaa, a przy podaniu ari[potrzebne źródło].

Rozgrywka ma miejsce na płaskiej przestrzeni, kwadracie o boku około 15 metrów[potrzebne źródło]. Tradycyjnie boisko wyznaczały drzewa. W północno-wschodnim rogu sadzono sakurę, w południowo-wschodnim wierzbę, w południowo-zachodnim klon, a w północno-zachodnim sosnę. Strój do gry (jap. 狩衣 kariginu?) przypomina ubrania z VI – VIII w[potrzebne źródło].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]