Ken’ichi Ōmae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ken’ichi Ōmae (jap. 大前 研一 Ōmae Ken’ichi; ur. 21 lutego 1943 w Kitakiusiu) – japoński teoretyk zarządzania, autor książek na temat strategii zarządzania. Kierował działalnością firmy konsultingowej McKinsey & Company w Japonii. Przyczynił się do stworzenia w firmie Toyota systemu just-in-time. Jest rzecznikiem strategii twórczych i zorientowanych na klienta. W swoich pracach podejmuje temat roli największych korporacji międzynarodowych w tworzeniu gospodarki światowej. Jego zdaniem globalizacja jest procesem niezwykle korzystnym i nieuniknionym, choć spowalnianym przez rządy państw na całym świecie, biurokratów i zwolenników protekcjonizmu. Ōmae często podkreśla, że współczesny świat jest światem bez granic. Ken’ichi Ōmae stworzył koncepcję strategicznego trójkąta, zwaną też 3C strategii:

  1. firma (ang. company),
  2. klient (ang. customer)
  3. konkurencja (ang. competition)

W roku 1990 dodał do powyższych:

  • walutę (ang. currency)
  • kraj (ang. country)

W ten sposób z trójkąta powstał strategiczny pięciokąt (zwany też 5C strategii).

Jest autorem książek: The Mind of the Strategist (1975), Triad Power: the Coming Shape of Global Competition (1985), The Borderless World (1990), The End of the Nation State.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Richard Koch, Słownik zarządzania i finansów. Narzędzia, terminy, techniki od A do Z, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]