Ken Thompson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kenneth Lane Thompson
Ilustracja
Ken Thompson (po lewej) i Dennis Ritchie (po prawej)
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1943
Nowy Orlean stan Luizjana

Zawód, zajęcie

programista

Kenneth Lane Thompson (ur. 4 lutego 1943 w Nowym Orleanie, Luizjana) – amerykański programista, twórca języków programowania B i Go oraz systemu operacyjnego Unix.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Thompson urodził się 4 lutego 1943 roku w Nowym Orleanie. W roku 1965 uzyskał licencjat, a rok później tytuł magistra elektrotechniki oraz informatyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W latach sześćdziesiątych pracował razem z Dennisem Ritchie nad systemem operacyjnym Multics. W trakcie jego rozwoju, Thompson opracował język programowania Bon. Oba projekty zostały porzucone, gdy stały się zbyt skomplikowane, lecz zdobyte doświadczenia przenieśli ze sobą do Bell Labs, gdzie Thompson i Ritchie zaczęli prace nad systemem Unix. W tym samym ośrodku Thompson stworzył język programowania B, prekursor powstałego kilka lat później języka C autorstwa Dennisa Ritchiego.

Będąc od 1975 do 1976 roku wizytującym profesorem na swej macierzystej uczelni, Thompson zainstalował w jednej z pracowni system Unix na komputerach PDP, co niedługo później dało początek projektowi BSD. W latach 90. XX wieku uczestniczył w tworzeniu systemów Plan 9 (UTF8) i Inferno. Odszedł z Bell Labs w grudniu 2000 roku. Do 2006 roku pracował w Entrisphere, Inc., a zaś obecnie w Google.

Dokonania[edytuj | edytuj kod]

Oprócz prac nad językami programowania i systemem Unix, Thompson zaprojektował również wersję edytora QED przeznaczoną dla systemu CTSS, która była przełomowa z powodu wykorzystania wyrażeń regularnych do wyszukiwania tekstu. QED oraz późniejszy edytor Thompsona, ed (domyślny edytor Uniksa) przyczyniły się do spopularyzowania użycia wyrażeń regularnych w wielu aplikacjach komputerowych, gdyż dotąd były one traktowane głównie jako narzędzie (lub zabawka) dla logików. Wyrażenia regularne stały się podstawą wielu uniksowych narzędzi do przetwarzania tekstu (np. grep), a nawet współczesnych języków programowania, jak Perl. Prawie wszystkie dzisiejsze aplikacje wykorzystujące wyrażenia regularne wykorzystują jeden z wariantów wprowadzonej przez Thompsona notacji służącej do ich zapisu.

Wspólnie z Josephem Condonem opracował sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie dla Belle, szachowego komputera, który w 1980 roku zdobył mistrzostwo USA, a później i świata komputerów. Thompson napisał również programy do generowania kompletnej listy zakończeń szachowych, umożliwiając graczom komputerowym wykonywanie „perfekcyjnych” ruchów, gdy tylko na szachownicy pojawi się jedna z zaprogramowanych sytuacji. Później, z pomocą eksperta od zakończeń szachowych, Johna Roycrofta, opublikował swoje pierwsze rezultaty na CD-ROM-ie.

Inne z wynalazków informatycznych zawdzięczanych Thompsonowi to hierarchiczny system plików oraz potoki komend.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1980 został wybrany do Amerykańskiej Narodowej Akademii Inżynierii i Narodowej Akademii Nauki. Wraz z Dennisem Ritchie w 1983 został wyróżniony Nagrodą Turinga za ogólny wkład w rozwój systemów operacyjnych oraz stworzenie systemu Unix. W 1998 za to samo zostali odznaczeni amerykańskim Narodowym Medalem Technologii. Inne zdobyte wyróżnienia to: przyznawana przez IEEE Nagroda Emmanuela Piore oraz Medal Richarda W. Hamminga. Za zasługi dla współczesnej informatyki społeczność grup dyskusyjnych Usenetu uzgodniła swego czasu, że będzie on nazywany po prostu Ken.

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Jego główne hobby to pilotowanie samolotów. Słynny jest jego wyjazd do Moskwy w grudniu 1999 roku wyłącznie po to, aby pilotować Miga-29[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Kena Thompsona. [dostęp 2017-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-18)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]