Ken Watanabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ken Watanabe
Ken Watanabe w 2007 roku
Ken Watanabe w 2007 roku
Imię i nazwisko Kensaku Watanabe
Data i miejsce urodzenia 21 października 1959
Japonia Koide

Ken Watanabe (jap. 渡辺謙 Watanabe Ken?, ur. 21 października 1959 r. w Koide w prefekturze Niigata)japoński aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Poza Japonią znany jest przede wszystkim z ról: generała Tadamichi Kuribayashi w Listach z Iwo Jimy oraz Katsumoto w filmie Ostatni samuraj. Za tę drugą rolę został nominowany do Oscara.

Kariera w Japonii[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej w 1978 r., Watanabe przeniósł się do Tokio, by rozpocząć karierę aktorską. Dołączył do tokijskiej trupy teatralnej "En". Wtedy to został obsadzony w roli głównego bohatera w sztuce Shimodani Mannencho Monogatari, w reżyserii Yukio Ninagawy. Rola ta zwróciła na niego uwagę zarówno publiczności jak i krytyków.

W 1982 r. zadebiutował w telewizji w Michinaru Hanran. W tym samym roku pierwszy raz zagrał rolę samuraja w Mibu no koiuta. W filmie zadebiutował w 1984 r. w filmie Setouchi Shōnen Yakyū-dan.

Watanabe zyskał popularność rolą samuraja Masamune Date w serialu Dokugan-ryū Masamune w 1987 r. Zagrał główną rolę, odtwarzając postać Kurō Matsudairy w telewizyjnym jidai-geki Gokenin Zankurō. Grał także w dramatach: Nobunaga Oda, 47 Rōninów oraz Bakumatsu-junjōden. Role te przyniosły mu uznanie krytyków.

W 1989 r., podczas kręcenia filmu Ten to chi to, u Watanabe stwierdzono ostrą białaczkę szpikową. Powrócił do aktorstwa jednocześnie poddając się chemioterapii, niestety w 1991 r. choroba powróciła. Po dojściu do zdrowia jego kariera przygasła.

Razem z Kōjim Yakusho wystąpił w filmie Kizuna w 1998 r. Za rolę w tym filmie nominację do Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego.

W 2002 r. opuścił "En" (Engeki-Shudan En) i trafił do agencji K-Dash. Film Opowieść o księciu Genjim: Wieczna miłość przyniósł mu kolejną Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej.

W 2006 r. zdobył Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w filmie Ashita no Kioku, w którym wcielił się w pacjenta z chorobą Alzheimera.

Kariera na zachodzie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą rolą Watanabe na zachodzie była rola Katsumoto w filmie Ostatni samuraj, za którą został między innymi nominowany do Oscara.

Watanabe wystąpił także w filmach Batman: Początek oraz Wyznania gejszy. W 2006 r. zagrał główną rolę w filmie Clinta Eastwooda Listy z Iwo Jimy. W 2004 r. tygodnik People umieścił go na liście 50 Najpiękniejszych Ludzi.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Koide, obecnie noszącą nazwę Uonuma, w prefekturze Niigata. Jego matka była nauczycielką, a ojciec uczył kaligrafii. W 2006 r., Watanabe, w swojej autobiografii zatytułowanej "Dare? - Who Am I?" ujawnił, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Podczas wywiadu przeprowadzonego 23 maja 2006 r. w Tokio, stwierdził, że czuje się dobrze, ale wciąż przechodzi leczenie.

Był dwukrotnie żonaty. W 2005 r. rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną - Yumiko Watanabe. W tym samym roku ożenił się ponownie, z Kaho Minami. Z pierwszego małżeństwa ma jedno dziecko, córkę - Anne Watanabe (ur. 1986 r.).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Satus Kateogria Film
2007 Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej Wygrał Najlepszy aktor pierwszoplanowy Ashita no Kioku
2004 Nagroda Akademii Filmowej Nominowany Najlepszy aktor drugoplanowy Ostatni samuraj
Broadcast Film Critics Association Awards Nominowany Najlepszy aktor drugoplanowy
Złoty Glob Nominowany Najlepsza filmowa rola drugoplanowa
Nagroda Satelita Nominowany Najlepsza rola drugoplanowa
Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych Nominowany Najlepszy aktor drugoplanowy
2003 Nagroda Błękitnej Wstęgi Wygrał Nagroda specjalna
Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej Wygrał Najlepszy aktor drugoplanowy Hi wa mata noboru
2002 Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej Wygrał Najlepszy aktor drugoplanowy Opowieść o księciu Genjim: Wieczna miłość
1999 Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej Wygrał Najlepszy aktor drugoplanowy Kizuna
1987 Elandor Awards Wygrał Debiutant Morze i trucizna

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]