Cenotaf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez VolkovBot (dyskusja | edycje) o 13:50, 5 paź 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cenotaf króla Władysława III Warneńczyka na polu bitwy pod Warną

Cenotaf albo kenotaf (gr. κενοτάφιον – kenotaphion, od κενός – "pusty" i τάφος – "grób") – symboliczny grobowiec wznoszony w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a w epoce nowożytnej w Indiach.

W Egipcie wznoszono je w Abydos, miejscu kultu Ozyrysa np. budowla z czasów faraona Senusereta III. W Grecji i w Rzymie wznoszono dwa rodzaje cenotafów:

  • tumulus inanis (łac. – pusty grób) – symboliczny grób dla upamiętnienia zmarłego lub poległego poza granicami kraju
  • tumulus honorarius (łac. – grób zaszczytny) – wznoszony dla uczczenia bohaterów, np. w miejscu ich śmierci.

W czasach nowożytnych spotyka się cenotafy świętych, postaci historycznych np. św. Wojciecha w kształcie tumby w katedrze w Gnieźnie ustawiony obok relikwiarza.

W krajach anglosaskich cenotafami są symboliczne groby nieznanego żołnierza np. w Londynie, Belfaście czy w Auckland.

Cenotaf jest centralnym punktem Voortrekker Monument w Pretorii w Republice Południowej Afryki. Za cenotaf uważany jest także Pomnik Bitwy Narodów w Lipsku.

W Polsce za oryginalną formę cenotafu uznaje się krakowskie kopce: Kopiec Kraka, Kopiec Wandy, Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego. Typowym przykładem cenotafu jest natomiast Grób Żołnierza Polskiego w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu.

Ponadto niekiedy na nagrobkach rodzinnych wymienia się jako pochowane symbolicznie osoby, których pochowanie w grobie rodzinnym było niemożliwe (np. osoby zmarłe i zamordowane w obozach koncentracyjnych).

Swoje cenotafy mają m.in.: Michał Anioł Buonarroti w Rzymie (właściwy grobowiec we Florencji), Dante Alighieri we Florencji (właściwy grobowiec w Rawennie), Jan Tarło, Michał Kazimierz Ogiński, Jan Paweł II w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Lech Kaczyński na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zobacz też