Kenshi Takanohana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy japońskiego sumity. Zobacz też: artykuł o jego synu.

Kenshi Takanohana (jap. 貴ノ花健士 Takanohana Kenshi?, ur. 19 lutego 1950, zm. 30 maja 2005) – japoński zapaśnik sumo w randze ozeki. Był ojcem braci (także zapaśników): Masaru Wakanohany i Kōji Takanohany

Kariera[edytuj]

Kenshi Takanohana rozpoczął karierę wiosną 1965 r. w stajni Futagoyama, w której jego starszy brat Kanji Wakanohana zdobył tytuł yokozuny. W listopadzie 1968 r. zadebiutował w grupie Makuuchi i był najmłodszym zawodnikiem tej ligi swojego czasu. W wieku 22 lat zdobył rangę ozeki. W marcu i wrześniu 1975 r. Kenshi Takanohana wygrał dwa turnieje, pokonując yokozunę Kitanoumiego. Rangę ozeki utrzymywał przez 50 kolejnych turniejów. Rekord ten został pobity w lipcu 2007 r. przez Chiotaikai'a.

Po zakończeniu kariery[edytuj]

W 1981 r. Takanohana wycofał się z zimowego turnieju i objął funkcję trenera w stajni Futagoyama. Za jego czasów stajnia posiadała wielu zawodników w grupie Sanyaku. Była to najlepsza stajnia w historii powojennego sumo. W 2004 r. Takanohana zachorował na raka. W lutym 2005 r. informacja ta została potwierdzona przez jego syna Takanohanę Kōji. Na skutek rozległości choroby i przerzutów jego ojciec zmarł 30 maja 2005 r.