Kensington Gardens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kensington Gardens
Ilustracja
Kensington Gardens w lecie
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kensington Gardens”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kensington Gardens”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kensington Gardens”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kensington Gardens”
Ziemia51°30′26″N 0°10′49″W/51,507222 -0,180278
Strona internetowa

Kensington Gardens – jeden z ośmiu parków królewskich w Londynie. Większość parku położona jest w dzielnicy City of Westminster z wyjątkiem niewielkiego obszaru w zachodniej części parku, który leży w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea. Ma powierzchnię ok. 275 akrów (111,3 ha). W parku znajduje się pomnik Albert Memorial.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kensington Gardens był pierwotnie zachodnią częścią Hyde Parku, który został stworzony przez Henryka VIII Tudora w 1536 roku jako prywatny teren łowiecki. Został oddzielony od pozostałej części Hyde Parku w 1728 roku na prośbę królowej Karoliny z Ansbachu[1] i zaprojektowany przez Henry’ego Wise’a(ang.) i Charlesa Bridgemana(ang.) w celu utworzenia ogrodu krajobrazowego z modnymi elementami, w tym Round Pond (pol. Okrągły Staw)[2], alejami i holenderskim ogrodem.

Budynki i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Tereny otaczające Ogrody Kensington były przeważnie wiejskie i pozostawały w dużej mierze niezagospodarowane aż do Wielkiej Wystawy w 1851 roku. Wiele z oryginalnych elementów przetrwało wraz z Pałacem Kensington. W parku znajdują się także inne zabytki, takie jak Albert Memorial (w południowo-wschodniej części Kensington Gardens, naprzeciwko Royal Albert Hall), Serpentine Gallery i pomnik Johna Speke’a. Królowa Wiktoria zleciła stworzenie włoskich ogrodów i Albert Memorial podczas rozbudowy parku.

Innym elementem parku jest brązowa statua Piotrusia Pana autorstwa George’a Framptona stojący na cokole, na który wspinają się wiewiórki, króliki oraz myszy. Znajduje się tam także plac zabaw Diana Memorial Playground (poświęcony dla Diany, księżnej Walii) i siedmiomilowy (około 11 km) Diana Memorial Walk.

Statua Królowej Wiktorii, wyrzeźbiona przez jej córkę, księżniczkę Louise, dla uczczenia 50-lecia rządów matki, stoi przed Pałacem Kensington. W parku znajduje się również Elfin Oak, 900-letni pień drzewa.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Self, The birds of London, London, ISBN 1-4081-9404-X, OCLC 871645408 [dostęp 2020-12-10].
  2. A.W. Skempton, A biographical dictionary of civil engineers in Great Britain and Ireland, London: Thomas Telford, 2002–, ISBN 0-7277-2939-X, OCLC 50998738 [dostęp 2020-12-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]