Kentucky Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rewers monety ćwierćdolarowej przedstawiający konia wyścigowego w stanie Kentucky

Kentucky Derby - gonitwa typu derby rozgrywana corocznie od 1875 roku w pierwszą sobotę maja w mieście Louisville w amerykańskim stanie Kentucky.

Od 1896 roku gonitwa rozgrywana jest na skróconym dystansie 1,25 mili (2 km) i trwa około 2 minut. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych potocznie określa się ją mianem "dwóch najbardziej emocjonujących minut w sporcie" (ang. The Most Exciting Two Minutes in Sports)[1]. Gonitwa gromadzi na trybunach przeciętnie około 155 tysięcy widzów.

Kentucky Derby razem z odbywającymi się dwa tygodnie później Preakness Stakes oraz pięć tygodni później Belmont Stakes określane są wspólnie jako "potrójna korona" (ang. triple crown) wyścigów konnych w Stanach Zjednoczonych.

W 2006 roku w Kentucky Derby zwyciężył zdecydowanie koń Barbaro. Jednak dwa tygodnie później podczas kolejnej gonitwy Preakness Stakes złamał nogę. Mimo wielomiesięcznej terapii obrażeń nie udało się uleczyć i Barbaro został poddany eutanazji 29 stycznia 2007 roku.

W 2008 roku w Kentucky Derby zwyciężył koń Big Brown. Drugie miejsce zajęła klacz Eight Belles, która zaraz po przebiegnięciu mety padła na tor. Okazało się, że ma złamane obie przednie nogi. Weterynarz uznał, że tego typu kontuzja jest nieuleczalna, więc klacz została uśpiona na torze.

Przypisy

  1. Pat Forde, ESPN: Most exciting two minutes? Derby proves it every year (ang.). [dostęp 5 maja 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]