Kentucky Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rewers monety ćwierćdolarowej przedstawiający konia wyścigowego w stanie Kentucky

Kentucky Derbygonitwa konna typu derby rozgrywana corocznie od 1875 roku w pierwszą sobotę maja na torze Churchill Downs w Louisville, w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych.

Kentucky Derby razem z odbywającymi się dwa tygodnie później Preakness Stakes oraz pięć tygodni później Belmont Stakes określane są wspólnie jako Potrójna Korona (ang. Triple Crown) wyścigów konnych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2015 amerykańską Potrójną Koronę zdobył koń American Pharoah, jako dwunasty koń w historii, po 37 latach od poprzedniego zwycięzcy (Affirmed, 1978)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1896 roku gonitwa rozgrywana jest na skróconym dystansie 1,25 mi (2,01 km) i trwa około 2 minut. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych potocznie określa się ją mianem „najbardziej emocjonujących dwóch minut w sporcie” (ang. The Most Exciting Two Minutes in Sports)[2]. Gonitwa gromadzi na trybunach przeciętnie około 155 tysięcy widzów.

W 2006 roku w Kentucky Derby zwyciężył koń Barbaro. Jednak dwa tygodnie później, podczas gonitwy Preakness Stakes, złamał nogę. Mimo wielomiesięcznego leczenia kontuzji nie udało się jej wyleczyć i Barbaro został poddany eutanazji 29 stycznia 2007 roku.

W 2008 roku w Kentucky Derby zwyciężył koń Big Brown. Drugie miejsce zajęła klacz Eight Belles, która zaraz po przebiegnięciu mety padła na tor. Okazało się, że ma złamane obie przednie nogi. Weterynarz uznał, że tego typu kontuzja jest nieuleczalna, więc klacz została uśpiona na torze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. American Pharoah, Pedigree Query [dostęp 2017-12-27] (ang.).
  2. Pat Forde, ESPN: Most exciting two minutes? Derby proves it every year (ang.). [dostęp 5 listopada 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]