Kentucky Fried Chicken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kentucky Fried Chicken (KFC)
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kentucky
Siedziba Louisville
Data założenia 20 marca 1930
brak współrzędnych
Strona internetowa

Kentucky Fried Chicken (KFC) – amerykańska sieć barów szybkiej obsługi założona 20 marca 1930 roku przez Harlanda Sandersa, bardziej znanego jako pułkownik Sanders. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Louisville, w stanie Kentucky, w Stanach Zjednoczonych.

Kentucky Fried Chicken (KFC) na świecie
KFC w 60-tysięcznym Tomaszowie Mazowieckim

W Polsce pierwszy bar sieci został otwarty w Szczecinie, w listopadzie 1995 roku[1]. Obecnie funkcjonuje 210 barów Kentucky Fried Chicken (KFC), będących samodzielnymi jednostkami; funkcjonują także lokale „2 w 1”, zazwyczaj w połączeniu z Pizza Hut. Od kilku lat w Polsce można spotkać również bary typu drive-through, w których klienci mogą zamawiać i odbierać dania bez wysiadania z samochodu. Wyłącznym franczyzobiorcą Kentucky Fried Chicken (KFC) w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings z siedzibą w Madrycie.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

W roku 2003 organizacja broniąca praw zwierząt People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) wezwała do bojkotu Kentucky Fried Chicken (KFC), oskarżając przedsiębiorstwo o niehumanitarny chów oraz uśmiercanie zwierząt będących źródłem mięsa[2][3]. Akcję Kentucky Fried Cruelty, namawiającą ludzi do bojkotu przedsiębiorstwa i niekorzystania z usług tej sieci, wsparli znani wegetarianie m.in. Paul McCartney, Pamela Anderson, Phil Collins, Tenzin Gjaco oraz Bryan Adams[4].

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

W Polsce do około 1997 roku przedsiębiorstwo sponsorowało turniej koszykarski 1 na 1 (organizowany na warszawskiej Agrykoli): „KFC SINGEL BASKET CUP”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KFC w Szczecinie ma już 18 lat!, wszczecinie.pl [dostęp 2018-12-28] (pol.).
  2. Pamela Anderson takes on KFC (ang.). CNN.com, 17 października 2003 r. [dostęp 10 stycznia 2010].
  3. Campaign highlights (ang.). kentuckyfriedcruelty.com. [dostęp 10 stycznia 2010].
  4. Celebrity support (ang.). kentuckyfriedcruelty.com. [dostęp 10 stycznia 2010].
  5. http://www.wozkosz.pl/uploads/news/turnieje/SINGEL_BASKET_CUP_2013.pdf.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]