Kentucky Fried Chicken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kentucky Fried Chicken (KFC)
Logo
ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kentucky
Siedziba Louisville
Data założenia 20 marca 1930
brak współrzędnych
Strona internetowa

Kentucky Fried Chicken (KFC) – amerykańska sieć barów szybkiej obsługi założona 20 marca 1930 roku przez Harlanda Sandersa. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Louisville, w stanie Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. Logo firmy stanowi portret Harlanda Sandersa, założyciela firmy i twórcy sekretnej mieszanki przypraw.

Kentucky Fried Chicken (KFC) na świecie

KFC w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce pierwszy bar sieci został otwarty w Szczecinie, w listopadzie 1995 roku[1]. Obecnie funkcjonuje 210 barów Kentucky Fried Chicken (KFC), będących samodzielnymi jednostkami; funkcjonują także lokale „2 w 1”, zazwyczaj w połączeniu z Pizza Hut. Od kilku lat w Polsce można spotkać również bary typu drive-through, w których klienci mogą zamawiać i odbierać dania bez wysiadania z samochodu. Wyłącznym franczyzobiorcą Kentucky Fried Chicken (KFC) w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings z siedzibą w Madrycie.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

W 2003 r. organizacja broniąca praw zwierząt People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) wezwała do bojkotu Kentucky Fried Chicken, oskarżając przedsiębiorstwo o niehumanitarny chów oraz uśmiercanie zwierząt będących źródłem mięsa[2][3]. Akcję Kentucky Fried Cruelty, namawiającą ludzi do bojkotu przedsiębiorstwa i niekorzystania z usług tej sieci, wsparli znani wegetarianie, m.in. Paul McCartney, Pamela Anderson, Phil Collins, Tenzin Gjaco oraz Bryan Adams[4].

Już od początków XXI wieku fast food był krytykowany za podejście do dobrostanu zwierząt, wpływ na otyłość i wpływ na klimat. Problemy te znalazły wyraz w książce Erica Schlossera „Fast Food Nation” i filmie „Super Size Me” Morgana Spurlocka. Od 2003 roku organizacja People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) protestowała przeciwko wybieranym przez KFC dostawcom drobiu na całym świecie. Wyjątkiem jest kanadyjskie KFC, które podpisało ugodę zobowiązującą je do korzystania wyłącznie z „przyjaznych dla zwierząt” dostarczycieli.

W 2008 roku Yum! (spółka-matka KFC) stwierdziło: “(Jako) wielki nabywca produktów spożywczych, [Yum!] ma zarówno możliwość, jak i odpowiedzialność, by wpływać na sposób, w jaki dostarczane nam zwierzęta są traktowane. Traktujemy tę odpowiedzialność bardzo poważnie i na bieżąco monitorujemy naszych dostawców”.

W 2006 roku Greenpeace oskarżyło europejskie KFC o pozyskiwanie soi na paszę dla kurcząt z Cargill, koncernu posądzonego o wycinanie dużych połaci amazońskiej dżungli w celu uprawy tej rośliny.

W grudniu 2012 roku sieć została skrytykowana w Chinach, gdy odkryto, że wielu dostawców KFC stosowało w hodowli drobiu hormony wzrostu i nadmierną ilość antybiotyków w sposób sprzeczny z chińskim prawem. W lutym 2013 roku dyrektor generalny Yum! David Novak, przyznał że skandal „trwał dłużej i miał większe znaczenie, niż moglibyśmy sobie pomyśleć”. Yum! niemal połowę swoich zysków czerpie właśnie z Chin, głównie poprzez markę KFC.


Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

W Polsce do około 1997 roku przedsiębiorstwo sponsorowało turniej koszykarski: „KFC CUP”.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KFC w Szczecinie ma już 18 lat!, wszczecinie.pl [dostęp 2018-12-28] (pol.).
  2. Pamela Anderson takes on KFC (ang.). CNN.com, 17 października 2003 r. [dostęp 10 stycznia 2010].
  3. Campaign highlights (ang.). kentuckyfriedcruelty.com. [dostęp 10 stycznia 2010].
  4. Celebrity support (ang.). kentuckyfriedcruelty.com. [dostęp 10 stycznia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]